Dunya Emekçi Kadınlar Günü...

Başlatan Fuul oyun, 12 Nisan 2016, 04:17:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


                        

   
   
   
   
"8 Mart 1857 yılında ABD´nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi kadın ´eşit işe eşit ücret´, ´16 saatlik iş gününe karşı 10 saatlik iş günü´ talepleriyle greve başladı. Çıkan yangın sonrası fabrikanın önüne kurulan barikatlar nedeniyle dışarıya çıkamayan işçilerden büyük çoğunluğunun kadın olduğu 129 işçi hayatını kaybetti. İşçilerin cenaze törenine 10 bini aşkın kişi katıldı. 8 Mart´a anlamını yükleyen Clara Zetkin olmuştur. 1910 tarihinde Danimarka´nın Kopenhag kentinde toplanan kadınlar, 8 Mart 1857 yılında tekstil fabrikasında ölen kadın işçiler anısına bugünün ´Dünya Emekçiler Kadınlar Günü´ olarak anılması önerisini getirdi ve bu öneriyi oy birliğiyle kabul edildi.
   
   Türkiye´de 8 Mart, ilk kez 1921 yılında ´Emekçi Kadınlar Günü´ olarak kutlanmaya 1857 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlanmaya başladı. 80´li yıllarda 4 yıl süreyle kutlanamayan 8 Mart, dünden bugüne birçok kadın örgütü tarafından değişik etkinliklerle
   bir mücadele günü olarak kutlanmaya devam etti.
   
   Özellikle kadın örgütleri tarafından o yılın sorunlarına dikkati çekmek amacıyla belli temaların öne çıkarıldığı 8 Mart kutlamalarının her dönem öncelikli talebi; ezilenin olmadığı, savaşsız, sömürüsüz bir dünya olmuştur. Sömürücülerin dayattığı savaş en çok anaların yüreğini dağlıyorsa ve savaşlardan en ağır bedelleri sadece kadın olmaktan dolayı kadınlar ödüyorsa elbette öncelikli talebimiz barış olmalıdır.
   
   Cinsiyet ayrımının olmadığı, eğitimde ve iş yaşamında eşit haklara sahip olduğumuz, çevreye ve doğaya saygı gösterilen, geleceğimize güvenle bakabileceğimiz savaşsız sömürüsüz bir dünyada yaşama taleplerimizi bir kez daha yükselterek tüm kadınların ´8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nü kutluyoruz."

   
   Yonetici Notu: Bizim için hergun D.K.Günü
   Toplum Beraber Güzel
                     
                  
                  

Linkback: Dunya Emekçi Kadınlar Günü...
  • Gösterim 1,263 
  • Portal Haberleri
  • 0 Yanıtlar
Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (2)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1391

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1547


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz