Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Dündar Taşer

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. 

Dündar Taşer

 

Büyük Türk milliyetçisi, dava adamı ve gönül eri Dündar Taşer, 1925  yılında Gaziantep'te doğdu. Köklü bir aileye mensuptur. Aile ve aile  çevresinde köklü ve derin bir Türk terbiyesi almış, çocukluk ve okul  yıllarını burada geçirmiştir.

Ailesinin desteği ve kendi isteği ile Kara Harp Okuluna girmiş, bu  okulun tank sınıfından teğmen olarak mezun olup ordu saflarına  katılmıştır. Daha sonra kurmaylık imtihanını başarı ile vererek kurmay  subay olmuştur. Ordu saflarında başarı ile hizmet vererek kurmay tank  binbaşılığına kadar yükselmiştir.

27 Mayıs 1960 yılında yapılan ihtilale katılmış ve 38 kişilik Milli  Birlik Komitesinde yer almıştır. İhtilalden kısa bir zaman sonra,  ihtilal içindeki ahengin bozulması ve o zamanki CHP'nin ihtilal komitesi  üzerindeki baskısının artması üzerine, ihtilalin yüksek subayları yani  generalleri Dündar Taşer'le birlikte 14 arkadaşını yurt dışına sürdüler.  Taşer'in şansına İsviçre'nin Zürih şehri çıktı. Orada T.C.  büyükelçiliğinde askeri ataşelik yaptı. Yurda döndükten sonra zorunlu  olarak emekliye sevk edildi.

Dündar Taşer, daha sonra siyasi hayata girdi. Alparslan Türkeş ve birkaç  arkadaşıyla CKMP(Cumhriyetçi Köylü Millet Partisi)’ne girdi. 1969’da bu  partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi. Ölümü olan  13 Haziran 1972 yılına kadar MHP'de millî devlet, güçlü iktidar için  mücadele etti.

Talihsiz bir trafik kazası sonucu 13 Haziran 1972’de aramızdan ayrıldı.

Hayatı Türk milliyetçiliği yolunda mücadelelerle geçen Dündar Taşer,  millî meselelerde daima vecd halinde, sanki ibadet halindeymiş gibi  meselelerin üzerine eğilirdi. Geniş ve derin kültürü, keskin ve çarpıcı  zekası, sarsılmaz imanı ve karakteri ile Türk milliyetçiliğinin mümtaz  simasıydı.

Dündar Taşer Türk tarihine vâkıf, geniş bir kültüre sahipti. Gençlerin  yetişmelerine büyük önem verir, bundan dolayı da gençlerle sık sık bir  araya gelirdi, Israrlı ve sabırlı bir tarih okuyucusu idi. Tarihe bakışı  geçmişi öğrenmeden daha öte bir anlam taşırdı. Tarihi bir laboratuvar  olarak değerlendirerek olayları yorumlar, günümüz ve gelecek için  dersler çıkarırdı. Derin ve şuurlu kültürü içinde sağlam bir muhakeme  tarzına, akıcı ve heyecanlı bir üsluba, keskin ve ilk hamlede  meselelerin özüne giriveren tahlilci bir özelliğe sahipti.

Hangi konuda konuşup yazdıysa, o konu ile ilgili verdiği hükümler hep  doğru çıkmıştır. Teşhis, tespit ve yorumları daha sonra gelişen  olaylarca doğrulanmıştır. Olayları ve meseleleri Türk milliyetçiliği  açısından değerlendirmiş, bakışı da hep bu tarzda olmuştur. En karışık  olayları, bir bakışta teferruattan ve yanıltıcı unsurlardan sıyırıp,  sebep ve sonucu arasında basit fakat sağlam bağlar kurmuştur. Kutsal bir  dava ve onun mücadelesinin yolcusuydu.

       

                                                                                                    ___________
Linkback: Dündar Taşer


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,355 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler