19 Eylül 2021, 02:40:19

Haberler:

                         Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapDiyarbakır - Gazi (Semanoğlu) Köşkü

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:36:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Semanoğlu) Köşkü

 Dış Görünüşü

Diyarbakır Atatürk Köşkü, Diyarbakır surlarının 2,5 Km. güneyindedir.   Atatürk,  Çanakkale Savaşından sonra 1916 yılı Şubat ayı sonlarında 16. Kolordu  Komutanı olarak Doğu, cephesinde görevlendirilmiş, 14 Mart 1916 günü  Kolordu Karargahı olan Diyarbakır'a gelmiştir. Diyarbakır surlarının  dışındaki Semanoğlu Köşkü Atatürk'e verilmiştir.

Dış Görünüşü

 Atatürk 27 Mart  1917 tarihine kadar bu köşkte kalmıştır. 1917 yılı Mart ayında 2. Ordu  Komutanı olarak Diyarbakır'a tekrar gelen Atatürk, bu kez Mardin Kapısı  dışındaki Pamuk Köşkünde kalmıştır.

Köşkün Giriş Tabelası

 Diyarbakır  Belediyesi 5 Nisan 1926 günü aldığı bir kararla Atatürk'ü fahri  hemşehrileri olarak seçmiş ve Diyarbakır'a ilk gelişlerinde kaldığı  Semanoğlu Köşkünü kendisine hediye etmiştir. Köşk o günden sonra Atatürk  Köşkü olarak tanınmıştır.

Girişteki Havuz

 Diyarbakır  Atatürk Köşkü, Diyarbakır evleri tipinde geniş eyvanlı siyah-beyaz kesme  taşlardan yapılmış örneklerinden biridir. Eyvanın duvarındaki mermer  sebilden havuza dökülen sular, köşke serinlik vermektedir.   Girişin sağındaki küçük kapı mutfağa solundaki kapı da çay ocağına açılmaktadır. Üst katta çalışma ve yatak odaları vardır.     Atatürk'ün ölümünden sonra, Atatürk Köşkü Diyarbakır belediyesinin korumasında yeniden onarılmış ve ziyarete açılmıştır.

 Diyarbakır, Gazi (Semanoğlu) Köşkü'nden Görüntüler

 Giriş    Avlu 

 

    

 Salon    

  Kaynak: A A M, Atatürk Evleri Atatürk Müzeleri, Mehmet Önder, Türk Tarih Kurumu Basımevi 1993. ISBN: 975-16-0077-4. Sayfa:38

Linkback: Diyarbakır - Gazi (Semanoğlu) Köşkü


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,081 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.