Daha çok balık yemeliyiz

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:21:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

balık yemeliyiz[/b][/i]Balık çok iyi bir protein kaynağı olmanın yanı sıra omega3 ve selenyum içeriği ile de iyi bir antioksidant, kansere karşı koruyucu, kalp ve damar sağlığı için vazgeçilmez bir besin. Balık sezonu başladı, bu konuda  geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, balık üretiminde  dünyada 32. olduğumuzu açıkladı. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz  için gerçekten bu durum çok üzücü. Balık çok iyi bir protein kaynağı  olmanın yanı sıra omega3 ve selenyum içeriği ile de iyi bir  antioksidant, kansere karşı koruyucu, kalp ve damar sağlığı için  vazgeçilmez bir besin. Ülkemizde genel olarak var olan  protein eksikliği ve özellikle hayvansal protein tüketiminde eksiklik  çocuk gelişimi, zeka geriliği ve boy kısalığı için önemli bir problem.  Bu yüzden ucuz protein kaynakları sağlanması ve balık mevsiminde halkın  daha fazla balık yemesi konusunda fırsat yaratılması daha sağlıklı  nesiller için üzerinde durulması gereken bir konu. 2008 -2009 balık avlama sezonunu  açılış konuşmasında belirtildiği üzere Türkiye’de 2003’te 627 bin ton  balık üretilmiş, 2007 yılında ise tüketim 772 bin tona ulaşarak, yüzde  24 artmış. Bu rakama çiftliklerde üretilen 140 bin ton balık da  dahilmiş. Bu kadar su potansiyeli olan bir ülkeye dünya 32’ncisi olmak  yakışmıyor. Maalesef balık yeme alışkanlığımız yok. Dünyada kişi başına  tüketilen balık miktarı yılda 15, Türkiye’de yedi kilogram. Avrupa’da  ise bu rakam yaklaşık 22 kilogram olarak bildiriliyor. Sağlığımız için vücudumuza her gün  yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su  almamız gerekir. Karbonhidrat, protein ve yağ bize enerji yani kalori  verirken, vitaminler, mineraller ve su bağışıklık sistemimizi  güçlendirici etki göstererek bizi hastalıklara karşı korur. Proteinler  vücutta hücrelerde meydana gelen bütün biyolojik olayların anahtar  noktasıdır. Sağlıklı yetişkin bir bireyin ağırlığı oranında, kilogram  başına günde ortalama 1 gram protein alması gerekli.

Çocuklar için çok önemli Çocuklarda protein gereksinimi, erişkinlerdeki gibi sadece dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için değil, vücudun büyümesi için de gereklidir.  Bu nedenle çocuklara hayvansal kaynaklı olan iyi kaliteli protein  verilmelidir. Hayvansal kaynaklı proteinler tam proteinlerdir aynı  biyoyararlığı bitkisel proteinden daha yüksektir. Büyüme ve gelişim  devamlılığının sağlanmasın yumurta, et, tavuk, balık, süt ve peynir  biyolojik değeri yüksek proteinlerdir. Mevsiminde balık tüketimi hem protein hem de omega 3, fosfor ve selenyum açısından da önemlidir.

Linkback: Daha çok balık yemeliyiz


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,052 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.