Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Champix ile Sigarayı Bırakmak

Başlatan Tekyürek, 07 Kasım 2019, 20:31:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Champix ile Sigarayı Bırakmak
Üniversite yıllarında sigara kullanmaya başladım. İlk başlarda tek tük içiyordum. Ancak miktarı gittikçe artmaya başladı. Özellikle son bir yıldır günde bir paketi bulmaya başladı. Bazı arkadaşlarım günde iki paketten fazla içtiklerini söylüyorlar bana. İnanın günde bir paket içmek bile insanı çok halsiz düşünüyor. Sigara içerken rahatladığınızı, daha sakin olduğunuzu ve daha mantıklı kararlar alabildiğinizi düşünürsünüz. Ancak bunu sağlayan sigara değildir. Sigara aslında bu özellikleri sizden çok önceleri çalmıştır. Siz sigara içerek sadece sigara eksikliğinizi yok edersiniz. Böylelikle eskiden halihazırda sahip olduğunuz özellikleri tekrardan geri kazanır ve bunun sigara sayesinde olduğunu düşünürsünüz. Bunu ben de yaptım.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Daha önceleri sigarayı bırakma girişimlerim çok oldu. Ancak enfazla 1-2 ay bırakabildim. Sonra daha fazlasıyla geri başladım. Artık buna bir son vermem gerekiyor diye düşündüm ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bir eczaneye giderek yandaki Champix isimli ilacı aldım. İlacı almadan önce neredeyse hiçbir araştırma yapmadım (kendimi biraz kobay faresi olarak kullanmayı seviyorum). Fiyatı bir ilaca göre oldukça yüksek ben aldığımda (Ocak 2013) 189 TL idi. Ancak bir aylık sigara giderinizi düşündüğünüzde aslında hesaplı oluyor.
İlaç 2 kutudan oluşuyor. Toplamda tam 4 haftalık sürede ilacı bitiriyorsunuz. İlk haftanın ilk üç günü günde sadece bir tane 0.5 mg'lık hap alıyorsunuz. 4. günden itibaren günde iki adet 0.5 mg almanız gerekiyor. 2. haftaya gelindiğinde ise günde iki defa 1 mg'lık haplarla tam doza geçiyorsunuz. Sigarayı bırakmak için bu haftanın herhangi bir gününü siz seçiyorsunuz ve o günden sonra sigara içmiyorsunuz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
İlk 3 gün açıkçası hiçbir etkisi olmadı. 4. günden itibaren yavaş yavaş ağzımın tadının değiştiğini farkettim. Sigaranın kokusu ve tadı bir miktar itici gelmeye başladı. Aslında bu iticilik ilk defa başıma gelen birşey değil. Hani bazen hasta olursunuz ve bir takım ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Bu ilaçları alırken sigara içtiğinizde sigaranın tadının biraz tuhaf hatta itici geldiğini deneyimleyenleriniz olmuştur. Aslında Champix'in de etkisi biraz ona benziyor.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yapİkinci hafta sigarayı bırakmak için bir gün seçmem gerekiyordu. Benim acelem olmadığı için son günü, yani 14. günü seçtim. 4. gün ile 13. gün arasında sigaraya olan ilgim günden güne azaldı. Hatta son gün kendimi bırakmak için hiç zorlamadığım halde 6 adet sigara içebildim. Son günlere doğru bir ortama girdiğimde sigara kokusunu algılıyor ve bir miktar tiksiniyordum. Sonunda sigarayı bırakacağım gün geldi çattı. Çok kolay olduğunu söyleyemem. Özellikle o gün öğle ve akşam yemeklerinden sonra canım çok fazla sigara çekti. Ben de ilacı aldığım saatleri bu saatlere kaydırdım. Aslında ilacı aldığınız 3. haftanın bir unutturma evresi olduğunu söyleyebilirim. İlk günler biraz zor geçiyor ama 19. günümde belkide hayatımda ilk defa öğle yemeğinden sonra sigara içmek hiç aklıma gelmedi! Bu günden sonra artık kontrolün benim elime geçtiğimi hissettim ve çok mutlu oldum. Önceki deneyimlerimde sigarayı bırakmak beni çok sinirli ve mızmız bir adam yapıyordu. Ancak bu ilacı alırken sinirli olmadığımı gözlemledim. Kendimi daha rahat ve güçlü hissediyordum.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Şu anda ilacı düzenli olarak almayı bıraktım. Günde 1 veya 2 defa canım sigara çekiyor. Ama kriz geçirir gibi değil, sadece eski bir alışkanlığın verdiği sahte bir istek. Onun dışında ise sigara kokusu ve dumanı artık beni biraz rahatsız ediyor. İlacı da canımın sigara çektiği bu zamanlarda alıyorum. Hatta bazen almıyorum, yine de ciddi bir eksiklik hissetmiyorum. Şu anda elimde sadece 4. haftanın hapları kaldı. Yavaş yavaş onları da bitireceğim. Tabi herkes ben değil. Günlük sigara tüketimi çok daha fazla olan insanlar ve sigarayı bırakmaları çok zor olabiliyor.
Bunun için Pfizer 5., 6., 7. ve 8. haftalarda ilaca devam edilmesi için bir devam paketi de sunmakta. Bu paketin fiyatı da diğeri ile aynı. İlacı alırken konuştuğum eczacı bana bu ikinci paketinde mutlaka alınması gerektiğini söyledi. Ancak ben almayacağım. İlaç firmalarına yedirecek daha fazla param yok, üzgünüm. Ayrıca bunun sadece bir satış stratejisi olduğunu da düşünüyorum. Belki de ilacın devamı bir plasebo etkisinin ötesine geçmiyordur.
Sigarayı bırakmak harika birşey. Kendimi çok enerji dolu ve pozitif hissediyorum. Ayrıca sigara içmek için zaman ayırmama gerek yok, dolayısıyla günün her saati benim. Daha mantıklı kararlar aldığımı ve beynimin daha iyi çalıştığını da söyleyebilirim. En güzeli ise yemeklerin ve içeceklerin tadı. Aslında benim bildiğimden çok daha güzelmiş. Doğanın ve çiçeklerin kokusu da öyle tabi.
Eğer kendinizi seviyorsanız sigarayı bırakın. Bunun mümkünse ilaç almadan yapın. Ben son zamanlarda çok içtiğim için böyle bir destek almak zorunda kaldım. Bu arada Champix'i aç karna aldığımda bir süreliğine ciddi mide ağrısı yapıyor. Ancak tok karına içtiğimde herhangi birşey hissetmedim.
Önemli Uyarı: Daha önce de dediğim gibi bu ilacı kullanmadan önce hiçbir detaylı araştırma yapmadım. Ancak şimdi internet sitelerinde bir çok ciddi semptoma neden olduğu üzerine çeşitli makaleler okudum. Bunların ne kadar doğru olduğunu bilemem. Bende bu belirtilerin hiçbiri olmaması, sizde de olmayacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla ilacı almadan öncede yetkili birisiyle (mesela bir doktorla) konuşabilirsiniz. İlacın kullanımı ile ilgili burada anlattığım hiçbirşeyi kesinlikle yapmamalısınız. Ben burada sadece sigarayı bırakma üzerine yaşadığım şeyleri paylaştım. Yani özetle başına birşey gelmesi beni ilgilendirmez, bu senin sorunun dostum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap sitesinden alıntı olarak paylaşılmıştır

Linkback: Champix ile Sigarayı Bırakmak


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 856 
  • Portal Haberleri
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler