22 Ocak 2022, 08:09:53

Haberler:

           Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapÇay Keyfi

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:31:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.Çayı severmisiniz?

Hepimiz başka zamanlarda yaşarız, saatler başka zamanlarda durur.Ama ortak yanımız gözlerimizi kamaştıran rengini, Günün her saatinde o güzel mis gibi kokusunu duyunca dayanamadığımız çay....Efsaneye göre Çin İmparatoru Shen Nong, bahçesinde yaban bir çay ağacının altında otururken kaynayan içme suyuna ağaçtan bir kaç çay yaprağı düşüverir. Yaydığı koku imparatoru etkiler. Kokusunu beğenen imparator, tadını da denemek ister Bu şekilde Çin de doğan çay, anavatandan yola çıkar Japonya'da merasimle sunulması ile anlam kazanır , buradan dünyaya, çeşitli hikayelerle dağılır..Bizde de günün her saatinde, her mekanda, kahve gibi kırk yıl hatırı olmasa da, zevkle içilme özelikleri vardır. Bazen hayatın en tatlı anlarını, yansıtır. Bazen aceleniz bile olsa bir çay içsem diye akılınız da durur.Sabahleyin işe geç kalma tehlikesinden,dolayı evden kahvaltı yapmadan fırlamışsınızdır, yolda yanında en güzel arkadaşı simidi, görürsünüz hemen iş yerinde çayla içmek gelir gözünüzün önüne....ne güzel bir andır ulaştığınız vakit, mis gibi susam kokan simitle çayın yanına...Eve gelirsiniz zihnen ve bedenen yorgunsunuzdur. Üstünüze rahat bir kıyafet giyerken düşünürsünüz önce yemek arkasından tavşan kanı bir çay... Hakkında söylenen bütün zararlarını bilerek de olsa sizi adeta hayata getirir, nedense bütün yorgunluğumuzu alacaktır. Koltuğunuza oturursunuz, alırsınız elinize, çayınızı bulutlu zihniniz dağılır, sizi başka bir aleme götürür rahatlatır.Soğuk günlerinin, her anında sıcacık bir çayla karşılaşmak ayrı bir keyiftir.Gelen misafirlerimize yanında, bana göre simit kadar olmasa da, birbirinden lezzetli kurabiye, kek ve tart çeşitleriyle, dost sohbetlerine kattığı o sıcacık, hava kadar güzel bir şey olamaz...Yolda çok sevdiğiniz bir arkadaşınızı, kırk yılda bir görmüşsünüz. Sıcak bir çay içmeye ne denebilir ki elbette evet... kırk yılda bir bulmuşsunuzdur o vakti, çay da o anda özlenmiş, sıcak bir dost beraberliğini getirir. İçilirken mis gibi kokulu çaylar, unutulur zaman koyulaşır sohbetler..Vaktinizin, bazen de paranızın olmadığı zaman Çay,simit, kaşar peyniri üçlüsü harika kazınan bir midenin en büyük dostu, mutlu bir biçimde karnını doyurabilme şeklidir.

Mahallenin kahvesine kimler var diye kapıdan bakarken, çaycı, semaverini tutuşturmuş, dumanını tüttürmüş. Kömür ocağının korunda usul, usul demlenen çayın hoş kokusu, her yanı sarmış, bir de dışarıda ısıran bir soğuk varsa kimse olmasa da o hoş kokulu çay içilmeden geçilirmi?Tabii ki kömür de pişirmek mahalle kahveleri çok yer az yerde yaşansa da çokkk gerilerde kaldı. Evlerde mangalın kömür ateşinde, semaverde, porselen çaydanlıklarda pişen çayın yerini, Elektrikli aletler aldı. Çayın yerini poşet çaylara bıraktı.Ben çaydanlıkta, vakit olursa semaverde, porselen çaydanlık kullanıyorum. Çayın o güzel kokusunu duymadan çay içmiyorum. Bir de size ufak çay sırrı vereyim , Suyu kaynatın soğusun tekrar kaynadıktan sonra çay demleyin.Demleyeceğiniz çayı sıcak su ile süzgeçte yıkayın. Tozları gider.(bazı çaylar çok tozlu oluyor) çayı demliğe koyun. Tekrar suyu kaynattığınız çaydanlığın üstüne koyun. Su kaynayınca demleyin. Altta kaynayan suyun buharıyla yıkadığınız çay çok güzel koku saçar,ve güzel renk çıkararak demlenir. Suyu koyunca hemen şeffaf o güzelim rengini verir.

Çok güzel şeffaf bir kırmızı renkli bir çay, bu rengi gördün mü, mis gibi kokusunu duydun mu, içinden gelen bir müziktir sanki yaşadığını gösterir , elbette bu kadar güzel bir çayı, çay tiryakileri ince belli, ufak bir bardakta çok az şeker ya da ağzına şekeri koyarak kıtlama içer...


Linkback: Çay Keyfi


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,252 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.