Balık yanında yoğurt yenmeli mi?

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:21:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yenmeli mi?[/b]



Çanakkale  - Avlandıktan sonra kısa sürede tüketilen balığın yoğurt ile birlikte  yenmesinin insan sağlığını olumsuz yönde etkilemediği ifade edildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojileri Bölümü  öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Berik, çabuk temizlenmeyen, çabuk  tüketilmeyen ve uygun koşullarda saklanmayan balıklarda bakteri  oluşumunun hızlandığını söyledi.



Berik,  iyi koşullarda saklanmayan ve yakalandıktan sonraki 3 gün içinde  tüketilmeyen balığın yoğurt, peynir ve şarapla yenmesinin histamin  zehirlenmesine yol açtığını belirtti. Toplumda, ''balıkla yenen yoğurt zehirler''  diye bir inanış olduğunu ifade eden Berik, ''Balığın tazeliğini  koruyabilmesi için yakalandığı andan itibaren birçok kurala dikkat  edilmesi gerekiyor. İlk önce, balık yakalandıktan kısa bir süre sonra  öldürülmelidir.



 Balığın uzun süre can çekişerek  ölmesi, etinde farklı reaksiyonlara neden olur. Bu reaksiyonlar balığın  taze kalmasını önler. Balık, iyi koşullarda güneş görmeyecek şekilde  saklanmalıdır. En geç 3 gün içinde tüketilmelidir. Bu koşullarda yoğurtla birlikte yenen balık insan sağlığını olumsuz yönde etkilemez'' dedi,



 Berik, balığın tazeliğini koruyabilmesi için petrol ürünü olan poşetlerde satılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
Linkback: Balık yanında yoğurt yenmeli mi?


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,244 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt





Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.