26 Eylül 2021, 02:34:03

Haberler:

                         Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapAtatürk'ün Yatı Savarona

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:37:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Savarona bugüne kadar inşa edilen kraliyete ait olmayan en büyük yattır.  Toplam uzunluğu 136 metre, direği 16 metre, iskeleti 6.1 metre ve en  yüksek hızı 18 deniz mili, gezinti hızı ise 16 deniz milidir. Ana süitin  yanı sıra 17 lüks süitin alanı ortalama 50 metre karedir.

 

 Savarona,  Brooklyn Köprüsü’nü inşa eden mühendis John Roebling’in kızı Emily  Roebling Cadwallader tarafından hizmete sokuldu. Bayan Cadwallader  Savarona’yı 1931’de Hamburg’da Blohm ve Voss tersanelerinde 4 milyon  dolara mal etti.    

 

Savarona Atlantik, Akdeniz ve Kuzey Afrika sularını geçti fakat  Cadwallader onu yüksek dışalım vergisinden dolayı Amerika Birleşik  Devletleri’ne sokamadı. Yatı satmaya karar verdi ve 1938 yılında  Savarona Türk Hükümeti tarafından satın alındı.

 

 

Bu satış sırasındaki olaylar zinciri şaşırtıcıdır. 1938 yılında Kral  VII. Edward İstanbul’u ziyaret etti ve o zamanki devlet yatı Ertuğrul’da  Mustafa Kemal Atatürk’ün konuğu oldu. Bacadan dökülen kurum  Majestelerinin beyaz pazenlerini öylesine kirletti ki Atatürk Ertuğrul’u  hurdaya gönderdi ve yeni bir cumhurbaşkanlığı yatı araştırılması için  emir verdi. Türk bayrağı Mart 1938’de Southampton’da Savarona’ya  çekildi.

 

 Yat,  iki ay sonra bazı döşemeleri yenilendikten sonra Atatürk’ün ölümcül  hasta olduğu sırada İstanbul’a geldi. Atatürk’ün Savarona’da geçirdiği  altı hafta boyunca kabine toplantıları düzenlendi, Romanya Kralı Carol  da dahil olmak üzere önemli konuklar, devlet başkanları ağırlandı.  Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe sarayında öldü.    

 

Savarona, II. Dünya Savaşı sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri’nin onu  eğitim gemisi olarak kullanmasına kadar bir daha yelken açmadı. 1989  yılında Savarona’yı hurdaya çıkarma kararı alındı; ancak Kahraman  Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı ve Savarona’yı  önceki görkeminden daha iyi bir hale kavuşturmak için çok çaba isteyen  yeniden döşeme işine başladı. İçi Donald Starkey tarafından tasarlanan  yatı yenilemek için 425 işçi yaklaşık üç yıl çalıştı. Savarona, bugün  yolcusu olma ayrıcalığı kazananlara zarafeti ve lüksü yaşatarak bir kez  daha dünya sularında seyretmektedir.

 

 

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapMarmara'da kendisini selamlayan denizcilere

Savarona'dan mendil sallıyor


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Atatürk Kılıç Ali ile Savarona'daAtamız Savarona'da Dinlenirken

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapBoğaz Köprüsünden GörünüşüLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Linkback: Atatürk'ün Yatı Savarona


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,620 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.