28 Eylül 2021, 14:31:54

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.Atatürk'ün Yakınları

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:36:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. 

Latife Hanım 1898  yılında İzmir'de doğdu. İzmir Lisesini bitirdi, Paris ve Londra'da Hukuk  okudu (1921). Türkiye'ye döndüğünde Kurtuluş Savaşı henüz bitmemişti.  Türk Ordusunun İzmir'e girişinin ikinci günü Başkumandan Mustafa  Kemal'in şehre geldiğini duydu (11 Eylül 1922). Bunun üzerine Latife  Hanım Kumandanlık karargahına giderek Atatürk'ten güvenlik gerekçesiyle  Göztepe'deki konaklarında kalmasını istedi. Atatürk bu çağrıyı  memnunlukla karşıladı. Bu tanışma taraflar arasında devamlı  haberleşmenin başlangıcı oldu. Mustafa Kemal 1923'te annesinin ölümü  dolayısıyla gittiği İzmir'de Latife hanımla evlendi (29 Ocak 1923). 1925  yazında Doğu Anadolu gezisinde aralarında geçen tatsız bir tartışmadan  sonra 5 Ağustos 1925 tarihinde boşandılar. Öldüğü 1976 yılına kadar  İzmir'de ve İstanbul'da yaşayan Latife Hanım, tüm ısrarlara rağmen  anılarını anlatmamıştır.

 

 

Sabiha GÖKÇEN (1913 - 2001)

 

Sabiha Hanım 1913  yılında Bursa'da doğdu. II.Abdülhamid tarafından Bursa'ya sürgün  gönderilen vilayet başkatibi Hafız Mustafa İzzet'in kızıdır. İlkokula  gittiği yıllarda babasını kaybetti ve kardeşlerinin yardımıyla  öğrenimini sürdürdü. Atatürk, 1925 yılında çıktığı Bursa gezisinde  Sabiha Gökçen'le tanıştı ve içinde bulunduğu güç yaşama şartlarını  öğrenince de onu evlat edindi. Ankara Çankaya İlkokulu'nu, daha sonra da  Üsküdar Kız Koleji'ni bitiren Sabiha Hanım, Türk Hava Kurumu'nun  Havacılık Okulu'na girdi (1935). Burada geçirdiği başarılı öğrenim  hayatından sonra, yüksek planörcülük kurslarına katılmak üzere Sovyetler  Birliği'ne gönderildi. Dönüşte Eskişehir Hava Okulu'na girdi, aynı  zamanda 1.Tayyare Alayı'nda av ve bombardıman uçakları alanında  uzmanlaştı. Sabiha Gökçen, 1937 Ege ve Trakya manevraları sırasında  başarılı uçuşlar yaptı. Aynı yıl çıkan Şeyh Rıza İsyanı sırasında  yapılan kara harekatını, Dersim ve çevresini havadan bombalayarak  kolaylaştıran Sabiha Gökçen 1938'de yaptığı Balkan turuyla ününü  Avrupa'ya yaydı. 1938'de Türkkuşu'nda başöğretmenliğe atandı ve 1955'te  uçuculuktan ayrıldı. Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu üyesi oldu.

 

 

Ülkü DOĞANÇAY   

Ülkü'nün annesi  Selanikli Vasfiye Hanım, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım tarafından  evlatlık olarak alınıp büyütülmüştür. Zübeyde Hanım ile Selanik'e, sonra  İstanbul'a, oradan da Ankara'ya birlikte gelen Vasfiye Hanım, Zübeyde  Hanım ölünce de Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan'ın yanında  kalmıştır. Daha sonra evlenen Vasfiye Hanım'ın doğan kız çocuğuna,  Atatürk daha yüzünü görmeden "Ülkü" adını koymuştur. Ülkü büyüdükçe  Atatürk'ün ona olan sevgisi de büyümüş; onu yurt gezilerinde yanında  götürmeye başlamıştır. Atatürk, Ülkü'nün özellikle yaşına göre olgun  davranışlarından ve zekasından çok etkilenmiştir. Atatürk öldüğünde Ülkü  beşbuçuk yaşlarındaydı.

    )[/b]

 

 Atatürk, 11 Ekim  1925'te İzmir'e geldiğinde, birçok kurumun yanı sıra okulları da gezerek  konuşmalar yaptı. Yine o günlerde İzmir ilkokullarından birinde bir  toplantıda Afet Hanım'la karşılaştı. Afet İnan, ilköğrenimini  Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga'da tamamladıktan  sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu'nu 1925 yılında bitirmiştir. İlk  görevine 17 yaşındayken, babasının görevi gereği bulundukları İzmir'de  Reddi İlhak İlkokulu'nda başlamıştır. Atatürk, Afet İnan'ın ailesinin  Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile  ilgilenir. Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil  öğrenmektir. Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afet İnan'ın babası  ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçre'nin Lozan şehrine  Fransızca öğrenmeye gönderir (1925 - 1927). Sonra, İstanbul'da Fransız  Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929).  Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini  alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu'na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni  olarak atanır (1929-1930). Türk Tarih Kurumu'nun kuruluş çalışmalarında  yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara  Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmıştır.  Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938'de lisans, 1939'da  doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942'de doçent ve 1950'de de  profesörlüğe yükselir. Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk ve Türk tarihi ile  ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür.Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan  için; "yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira  verilecektir" diye vasiyette bulunmuştur.

 

Nebile

 

Temmuz  1927'de İstanbul Çapa Öğretmen Okulu'ndan üç kız öğrenci Dolmabahçe  Sarayı'na getirilmişti. Bunlardan Nebile Atatürk'ün manevi kızı olarak  kalmıştır. Daha sonra öğrenimi için Ankara'ya getirilen Nebile, evlenme  çağı geldiğinde, o yılların Viyana Büyükelçiliği Baş Katibi, Tahsin  Bey'le evlendirilmiştir. Düğün 17 Ocak 1929'da Ankara Palas'ta, Atatürk  ve diğer davetlilerin katılmasıyla yapılmıştır. Atatürk'ün hastalandığı  günlerde Nebile de hastalanmıştı. Yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak  hayata gözlerini kapamıştır.

 

 

    Atatürk Rukiye'yi bir  Konya gezisinde tanımıştı. O vakitlerde Rukiye hayatının en zor  yıllarını yaşıyordu. Kimsesizdi. Atatürk, Rukiye'yi Ankara'ya getirerek  bakımını ve okutulmasını sağlamış ve bir Jandarma Yüzbaşısı ile  evlendirmiştir. Nikahları Ankara Belediyesi'nde kıyılmış, zamanın İç  İşleri ve Dış İşleri Bakanları da şahitlik etmişlerdir. Düğünleri  İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda yapılmış, düğünde Atatürk ilk dansı  Rukiye ile yapmıştır.

   

Abdürrahim TUNÇOK

 

 Evlatlıklarından  Abdürrahim, o zamanlar Van'dan aldığı kimsesiz bir çocuktur. İstanbul'a  getirdiği sekiz yaşındaki Abdürrahim'i Beşiktaş Akaretler'de 78 numaralı  evlerinde annesi Zübeyde Hanım'ın yanına bıraktı. Zaferden sonra da  Ankara'ya getirerek, Salih Bozuk'un oğlu Cemil ile beraber Çankaya  Köşkü'ne yakın bir ilkokula yazdırdı. Daha sonra Sanayi Mektebi'ne  gönderilen Abdürrahim, Atatürk Latife Hanım'la evlenince İzmir'e Zübeyde  Hanım'ın yanına gönderilmiş ve ayrıldıklarında tekrar Ankara'ya geri  getirilmiştir. Mustafa Kemal, öğrenimine yurtdışında devam etmesini  uygun gördüğü Abdürrahim'i 1929 yılında Berlin Teknik Üniversitesi'ne  göndermiş ve tüm giderlerini karşılamıştır. 1934 yılından sonra Tunçok  soyadını alan Abdürrahim Bey Savarona Yat'ının satın alınması  görüşmelerinde tercümanlık yapmıştır. Zübeyde Hanım, ölümünden yıllar  sonra 1971'de açılan vasiyetnamesinde Abdürrahim Tunçok'a 20 lira  verilmesini istemiştir.

Linkback: Atatürk'ün Yakınları


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,521 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.