Atatürk'ün Özel Kolleksiyonları | Resimli Açıklamalı

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 17:35:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Atatürk'ün Özel Kolleksiyonları | Resimli Açıklamalı

Atatürk' ün Özel Kolleksiyonları Resimli ve Açıklamalı

 

Sigara Kutusu

Yeşil mermerden yapılmış, kapağı üzerinde dört şerit halinde süs amaçlı madeni çubukların bulunduğu bir sigara kutusudur.

 

Altından  yapılmış olan bu kutunun alt ve üst tarafına iki bant içinde siyah  mineler baklava şeklinde motif olarak işlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal  isiminin kısaltılmışı G.M.K. armasının bulunduğu kutudur.

 

 Sigara Tablası

Pirinçten yapılmış, at başı şeklinde sigara tablasıdır

 

 

BastonuAhşap  üzerine siyah renkli ve altın işlemelidir. Sap kısmı ve gövdenin  başlangıcı altın işlemelidir. uç bölümünde altın halka geçirilmiştir.Kırbacı

Altın saplı kırbaç kısmı kemik olup, üzerinde meşin ve altın şerit sarımlıdır. Ucundaki vurma yerinde altın kısım bulunmaktadır

 

Saatleri

Üç  adet altın beşibirlikten yapılmıştır. Kapağının ön yüzünde ay yıldız  olup eski yazıyla da Ankara 23 Nisan 1336 (1920); yazısı bulunmaktadır.  Kapağın içinde ise yeni harflerle G.M.K. işlidir. saatin dış alt  kısmında ise defne yaprağıdan çelenk içerisinde Osmanlıca yazı ile  ,Türkiye Cumhur reisi 1929 yazılıdır. Saat , Audemors Riquet and CO  markalı İşviçre malıdır.

 

Cep Saati

Dış  kapağı estetik bir şekilde dal ve bitki motifleri ile şekillendirilmiş  altın cep saatidir. Dal motifleri arasında 69 adet pırlanta taşla  işlenme yapılmış. Saniye  göstergeside bulunan bu saat C.H.F. Tissot Fils Locle markalıdır.  Saatin kutusunun kapağı içerisinde Oscar Fresard Lausanne Meme Maison A  Luceme  yazılıdır. 

 

 Kravat İğnesi

Manevi  kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat  iğnesi, "g.m. Kemal" ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil  verilerek yapılmıştır.

 

Düğmeleri[/i]Büyük düğmelerin üzerinde 29'ar küçük düğmelerin üzerinde 25'er adet  elmas taşı bulunan, platin alt taraflarında manşet düğmeleri bulunuyor.

 

Toplam  toplam dokuz parçadan oluşan takımın alt tarafı altın, kenarları platin  ve ortakarı incilidir. Birinin ortasında inci yoktur. Alt tarafında  dikin halkası bulunan üç adet düğme, aynı model iki düğmenin  birleşmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya  takılan düğmeden oluşmaktadır. Kutusunun kapak içinde "A.Forster-Wien"  yazılıdır. Bronşu

Fiyonk  biçiminde platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet  olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr.  Müftale SOYER'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiş olup;  Müftale SOYER tarfından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır.. 

 

Çakmağı

Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.Sigara Tabakası

 Altından yapılmış  sigara tabakasının üst kısmında iki sıra ince şeritli kanallarda dört  pırlanta, altı safir taş vardır. Kanallar üzerinde ince çizgiler ve  nokta desenler işlenmiş olup, kapağın açma yerinde de safir taş  gömülüdür.

Linkback: Atatürk'ün Özel Kolleksiyonları | Resimli Açıklamalı
  • Gösterim 1,951 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz