Aslantepe Höyüğü'ne Heykellerin Kopyaları Yerleştiriliyor

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 18:20:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aslantepe Höyüğü'nü ziyaret eden turistlerin tarihi dokuyu iyi  algılamaları amaçlanan proje çerçevesinde hazırlanan, Geç Hitit Dönemi  Melita Krallığı'nın ünlü hükümdarı Tarhunza'nın heykeli tamamlandı.  İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Yüksel Göğebakan tarafından orijinal boyutları dikkate alınarak yapılan  heykel, önümüzdeki günlerde Aslantepe'deki yerine konulacak.Vali Ulvi Saran, burada yaptığı açıklamada, Aslantepe Höyüğü'nün  turizmden hak ettiği payı alması için bir dizi çalışma yürüttüklerini  söyledi. Höyüğü bir açık hava müzesine dönüştürmeye çalıştıklarını  anlatan Saran, turistlerin bölgeyi ziyaretinde buradaki medeniyet  izlerini daha iyi algılamaları için heykel projesini hayata  geçirdiklerini ifade etti. Saran, şu bilgileri verdi:  "Aslantepe Höyüğümüzün milattan önce 1000'li yıllara kadar uzanan, yani  bundan 3 bin yıl öncesine kadar varan Geç Hitit Dönemi Melita  Krallığı'nın ünlü kralı Tarhunza'ya ait olan heykel, kazılar sonucu  çıkarılarak 1930'lu yıllarda Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri  Müzesi'nde bulunduruluyor. Tarhunza'nın heykelinin aynısını, birebir  benzerini heykeltıraş Yüksel Göğebakan'a yaptırdık. Sadece Kral Tarhunza  değil, bunun yanında diğer unsurlar da yapılacak. Önümüzdeki günlerde  iki aslan heykeli de yapılacak. Ne kadar rölyef varsa, tamamı  orijinallerine sadık kalınarak benzerleri yapılacak. Bunların tamamı  Aslantepe Höyüğü'ne yerleştirilecek."  Aslantepe Höyüğü'nü hak ettiği değeri kazandırmaya çalıştıklarını  vurgulayan Saran, "Aslantepe, bilindiği gibi Türkiye'nin en önemli  kültür merkezlerinden birisidir. Burada 50 yıldan beri süren kazılar  var. Kazıların 50. yılı münasebetiyle Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu  düzenlenecek. İnönü Üniversitesi ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz  sempozyuma dünyanın dört bir yanından arkeologlar ve bilim adamları  gelecek. Aslantepe Höyüğü'ne gidildiği zaman, bir takım çukurların  olduğu bir yer olmaktan çıkararak, tarihi bir Malatya'ya gelen  turistlerin özellikle ziyaret etmek isteyecekleri, buradaki medeniyetin  izlerini bulabilecekleri tarihi bir mekan haline getireceğiz. Bu  kapsamda, öncelikle olarak yapılması gerekenin, oranının önemini ortaya  koyan, çıkarılmış eserlerin aynısını imal ederek yerlerine koymak  olduğunu düşündük. Buraya gelen turistlerin buradaki olayı  algılamalarını istedik." şeklinde konuştu.
Linkback: Aslantepe Höyüğü'ne Heykellerin Kopyaları Yerleştiriliyor


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,133 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.