Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Aşık Gevheri

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:44:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AŞIK  GEVHERİ

17’nci yüzyılın ikinci yarısıyla 18’inci yüzyılın  ilk yarısı arasında yaşadı. Asıl adı Mehmet ya da Mustafa. Yaşamına ilişkin  kesin bilgiler yok. Nereli olduğu da kesin olarak bilinmiyor. Kırımlı,  İstanbullu ya da devşirme olduğu yolunda tahminler var. Ancak Merzifonlu Kara  Mustafa Paşa’nın ikinci Viyana kuşatması üzerine söylediği şiirler, onun bu  savaşa katıldığını göstermese de dönemin olaylarıyla ilgili bilgisi olduğuna  işaret eder. Osmanlı devletinin birçok yerini gezdi. Hem aruz, hem hece  ölçüsüyle şiirler söyledi. Aruzda, hecedeki kadar başarılı olamadı. Pek çok eski  eserde ondan sözedilmesi şiirlerinin çokça tanındığını ve sevildiğini gösterir.  Müzikle de ilgilendi. Şiirlerinde pekçok makam kullandı. Bazı şiirleri başkaları  tarafından bestelendi. Kendi adıyla bilinen bir de makam vardır. Yani "Gevheri  Makamı."
Linkback: Aşık Gevheri


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,500 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (4)

6031

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1674

5853

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1842

8319

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1799

5852

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1729


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler