Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Ahî Evran kimdir?

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:45:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anadolu'da esnaflar arası Ahilik (kardeşlik) teşkilatının kurucusudur. 1171 yılında İran'ın Batı Azerbaycan tarafında bulunan Hoy kasabasında doğmuştur. Asıl adı Mahmut b. Ahmet el Hoyi'dir.

Ahî Evran zamanının büyük alimi Fahrettin Razi'nin derslerine devam edip fen ilimlerini ve dinî ilimleri öğrenmiştir. Hoca Ahmet Yesevî'nin talebelerinin derslerine devam ederek de tasavvuf dersleri aldı. Ayrıca Ş. Sühreverdi'nin derslerinde de bulunmuştur. Daha sonra Muhyiddin İbni Arâbî ve HocasıEvhadüddîn ile Anadolu'ya geldi. Anadolu’nun çeşitli şehirlerini dolaşan Ahî Evran yaptığı vaazlarla halkı aydınlatmış, özellikle esnafa İslam'ı anlatarak nasihatlerde bulunmuştur. Daha sonra Kayseri'ye yerleşen Ahî Evran debbağlık(dericilik) yapmıştır. Esnaf tarafından çok sevgi ve saygı gösterilen Ahî Evran, esnaflar arasında Ahilik teşkilatını kurdu.

Nüfusu yoğun yerleşim yerlerinde esnafların sohbet edecekleri, görüş alışverişinde bulunacakları misafirlerin konaklayabileceği dergâhların kurulmasını sağladı. Talebeleri de gittikleri yerde Ahilik teşkilatlanmasına önem verdiler.

Moğolların Anadolu'yu istilasında Kayseri'yi, Ahî teşkilatı milis kuvvetler olarak savunmuştur. Ahî Evran Kayseri'nin Moğollar'ın eline geçmesiyle beş yıl tutuklu kalmıştır. Serbest kalınca önce Denizli, sonra da Konya'ya gitti. Oradan da Kırşehir'in Gülşehir ilçesine yerleşti.

Burada halkı aydınlatıcı vaaz ve nasihatlerde bulundu. Dünya malına ehemmiyet vermeyişi ve ahlakının güzelliği halkta kendisine karşı bağlılık ve saygıyı artırdı.

Ahî Evran'ın halk üzerinde nüfuzunun artmasından rahatsız olan çevrelerce 1262 yılında şehid edilmiştir.

Eserlerinden bazıları: Metaliu'l-İman, Menahic-i Seyfi ve Mürşidü'l- Kifaye'dir.
Linkback: Ahî Evran kimdir?


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,443 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (5)

6088

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1660

6126

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1784


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler