22 Ocak 2022, 09:18:50

Haberler:

                         Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap100 Yıl Önce Milletvekili Olma Şartları

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:30:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

100 Yıl Önce Milletvekili Olma Şartları

İki defa İttihat ve Terakki'den milletvekili seçilen,  sonra da Hürriyet ve İhtilaf Parti'sini kuran, Damat Ferit hükümeti  döneminde Ayan Üyeliği'ne atanan Mehmet Zeynelabidin Efendi, "Meşrık-ı  İrfan Gazetesi"nde milletvekili olma kriterlerini açıklamış. Bu yazıyı  Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi katalogunda 9521/2' sayıyla kayıtlı  "İslamiyet ve Meşrutiyet" isimli eserde bulmak mümkün. Yörede mahalli bir gazetede çalışan gazeteci Ali Akgül'ün derlediği kriterler şöyle: 

100 yıl önce milletvekili olma kriterleri:

 Milletvekili  adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş,  yaşamış olmalı,  halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli  uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.
Şehre  yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek  şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir arayan toplamaya muktedir  olmalıdır.
   Devletin  şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de  olmamalıdır. Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama  bu gibi vazife verilemez.
  Hükümetin  kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden  korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane  etmez olmalıdır.
  Parayı  görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok  sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali  ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürekler.
   Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna  buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış,  kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.
  Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.
    Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.
   İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.
  Şunun  bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya  çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.
   Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya  zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü bu özellikleri  olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.
Şimdi durumun neden Böyle Oduğunu Ve milletvekillerimizin bugünkü Kalitesini biraz olsun düşünmenize neden Olmak istedim..alıntıdır......
Linkback: 100 Yıl Önce Milletvekili Olma Şartları


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,437 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.