Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


1 Nisan Şakasının Kökeni

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 15:20:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Her ne kadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46  yılında takvimin başlangıcınıOcak ayı olarak ilan ettiyse de, 16.  yüzyılın ortalarına kadar Avrupa'da yeni yıl geleneksel olarak, bahar  aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25'inde  başlardı.1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl  başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim  şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı  protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da  partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.  Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne 'Bütün  Aptalların Günü' adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler  verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün  olmayan haberler ürettiler.  Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı  olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir  parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek,  zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin  İngiltere'ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika'ya ve  bütün dünyaya yayıldı.
Linkback: 1 Nisan Şakasının Kökeni


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,303 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler