Taksim'de "Yeryüzü İftarı"na Polis Müdahalesi

Başlatan Tekyürek, 29 Haziran 2014, 15:24:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Antikapitalist Müslümanların geliştirdiği 'Yeryüzü İftar'ını Taksim'de kurmak isteyenlere, polis müdahale ederek izin vermedi.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Antikapitalist Müslümanların geliştirdiği, genellikle lüks iftar davetlerini protesto etmek için kurulan 'Yeryüzü Sofraları' Ramazan'ın ilk iftarında polis engeline takıldı. Polisler Taksim'de Yeryüzü İftarı'nın kurulmasına izin vermedi.

Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanarak, burada iftar yapmak isteyen "Antikapitalist Müslümanlar" grubu üyelerine polis izin vermedi.

"Yeryüzü Sofrası" etkinliği için bir araya gelen "Antikapitalist Müslümanlar" grubu üyeleri, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda yerlere branda ve gazete kağıdı sererek iftar sofrası kurdu.

POLİS ANONSLA "İZİN VERİLMEYECEĞİ" AÇIKLAMASI YAPTI

Polis, anonsla, burada iftar yapılmasına izin verilemeyeceğini bildirerek, tramvay yolunun açılmasını istedi. Gruptakiler ile polis arasında bir süre sözlü tartışma yaşandı. Dağılmayan grubu polis, kalkanlarla buradan uzaklaştırdı.

Ara sokaklara dağılan grup üyeleri yeniden bir araya gelerek, Tünel Meydanı'nda sofra kurdu. Polis bir kez daha gruba izin vermedi.

SEZGİN TANRIKULU BİR POLİSLE GÖRÜŞTÜ

Olay yerine gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, polisle görüşerek, iftar sofrası kurulmasına izin verilmesini istedi. Polis, Galipdede Caddesi ve yol kenarında iftar sofrası kurulabileceğini ancak tramvay yolunun kapatılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bunun üzerine grup üyeleri, yol kenarına iftar sofralarını kurarak akşam ezanını beklemeye başladı.

Ezanın okunmasıyla ilk iftar gruptakilerin evinden getirdiği ve satın aldıkları yiyecekler ile yapıldı. İftar yapan grubun yanında bekleyen polis ekipleri de gruba arkasını dönerek su ile orucunu açtı.

GEÇTİĞİMİZ YIL, GEZİ PARKI EYLEMLERİNİN HEMEN ARDINDAN BAŞLAMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Gezi Parkı protestolarının hemen ardından başlayan Yeryüzü İftarı, Ramazan ayı boyunca, Taksim İstiklal Caddesi üzerinde kurulmuştu. Gezi Parkı eylemlerinin ardından bölgedeki eylem ve toplanmalara izin vermeye polis, cadde üzeri boyunca kurulan iftar sofralarına yönelik olarak da yoğun önlem almış zaman zaman da müdahalede bulunmuştu.
Linkback: Taksim'de "Yeryüzü İftarı"na Polis Müdahalesi


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,160 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.