Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Sanat İstanbul'da görücüye çıkıyor

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 15:19:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sanat İstanbul'da görücüye çıkıyor

 

Çağdaş sanatı geniş kitlelere yaymak ve İstanbul'u çağdaş sanat merkezi haline getirmek hedefiyle 5 yıl  önce yola çıkan Contemporary Istanbul, bu yıl da yurtdışından ve  yurtiçinden pek çok galeriyi ve sanatçıyı bir araya getiriyor. Fuara  yurtdışından 37, Türkiye'den 43 galeri katılacak, toplam 420 sanatçının 2  bin eseri yer alacak.

 

 İstanbul'un en büyük çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan  Contemporary Istanbul başladı. Akbank Private Banking sponsorluğunda,  Istanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli  Salonları'nda bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan fuar 28 Kasım'a  kadar sürecek. Türkiye'de çağdaş sanatı geniş kitlelere yaymak ve  Istanbul'u Çağdaş Sanat Merkezi haline getirmek hedefiyle 5 yıl önce  yola çıkan Contemporary Istanbul, bu yıl da yurtdışından ve yurt içinden  pek çok galeriyi, sanatçıyı bir araya getiriyor. Fuara yurtdışından 37,  Türkiye'den 43 galeri katılacak, 420 sanatçının 2 bin eseri yer alacak.  Eserler için rakamlar hemen uçuşmaya başladı. Contemporary İstanbul'da sergilenecek eserlerin toplam değeri 50 milyon TL.  Bu dudak uçuklatan rakamın 35 milyon TL'si Türk sanatçılara ait. Onun  da 7,5 milyon TL'si Ahmet Güneştekin'in "Dinler" temalı eserlerine ait.  Franz Ackermann, Andreas Gursky, Andy Warhol, Shirin Neshat, Botero'nun  eşi Sophia Vari gibi sanatçıların önemli eserleri bu yıl Contemporary Istanbul'da olacak. Fuar ziyaretçileri, geçtiğimiz günlerde Antik AŞ'nin düzenlediği müzayedede 1 milyon 75 bin lira ile rekor kıran Mübin Orhon'un büyük ebatlı yağlıboya soyut çalışmasını da görebilecek.

 

Peki satışlar ne düzeyde olacak? Contemporary Istanbul Yönetim  Kurulu Başkanı Ali Güreli, 2009'daki % 59'luk satış seviyesine karşılık  bu yıl sergilenen eserlerin % 75-80'inin satışını öngördüklerini, bu  satışların % 70'ini de Türk çağdaş sanatçılarının eserlerinin  oluşturacağını açıkladı.Contemporary Istanbul boş  durmuyor. Türkiye'de ve dünyada çeşitli sergiler ve konferanslar  düzenleyerek, çağdaş sanata olan ilginin yurt çapına yayılmasına ve  farkındalığın artmasına önemli katkıları sağlamaya çalışıyor.  Contemporary Istanbul, Berlin Galeriler Birliği ile bu sene de  işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği kapsamında, çağdaş sanatın Berlin'deki  en önemli temsilcileri İstanbul'da olacak.

 

 

 

 
Geçtiğimiz  haftalarda Yıldız Holding'in koleksiyonuna katılan Mübin  Orhon'un  eseri "Soyut Kompozisyon" da Contemporary'de olacak.

 

 
Yeni Ufuklar'da bu yıl İran var

 

Her yıl farklı ülkelerden sanatçıları ağırlayan Contemporary Istanbul, geçen sene Yeni  Ufuklar bölümünde Suriyeli sanatçıları ağırlamıştı. Bu yıl İranlı ve  İran dışından bu ülkenin sanatını sergileyen galeriler ve sanatçılara  yer veriyor. Etkinlikte yer alacak İranlı galeriler arasında Etemad,  Asar, Xerxes ve Rose Issa Projects var. Farhad Ahrarnia, Reza  Derakhshani, Monir Farmanfarmaian, Parastou Forouhar, Taraneh Hemami,  Alireza Adambakan, Samira Alikhanzadeh eserleri sergilenecek İranlı  sanatçılar arasında yer alıyor. Contemporary Istanbul'un Videocube  alanında da İran'dan ve Çağdaş Arap Sanatı Dünyası'ndan sanatçılar yer  alacak. Contemporary Istanbul bu sene bölgesel sanatı desteklemek için  Ermeni sanatçıları davet etti. Karen Aghamyan, Tigran Kirakosyan, Felix Eghiazaryan gibi Ermeni çağdaş sanatının önemli temsilcileri İstanbul'da olacak. Contemporary Istanbul, yeni  dalga çağdaş Suudi sanatının en önemli temsilcilerini bir araya getiren  Edge of Arabia ile işbirliğine giderek, Edge of Arabia gezici sergisini  İstanbul'a taşıyor. Edge of Arabia da Contemporary Istanbul'da yer  alacak. Fuar 28 Kasım'a kadar her gün 11.00-20.00 saatleri arasında  gezilebilir, biletler tam 20 TL, indirimli 12 TL.
Linkback: Sanat İstanbul'da görücüye çıkıyor


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,288 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (5)

8336

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1528

8339

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1702

9964

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2248

6361

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1953

8325

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1480


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler