19 Eylül 2021, 02:22:15

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.



Rakı Nasıl İçilir?

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:25:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İçilir?[/b][/i]

 



Rakı, uzun merhaleler  sonucunda damıtılmak suretiyle elde edildiğinden olsa gerek, damıtılmış  bir dimağ ile muhatap olmak isteyen mümtaz bir içkidir.. (fermantasyona maruz kalmış içkiler de lafımız yok tabii..)

 

 

Çay bardağında! içine damla sakızı atılırsa süper olur...

 

yada;

 

Limonata bardağına sek olarak üstten  1 parmak kalacak kadar sek doldurulur, içerisine 2 çorba kaşığı kadar  soğuk su dökülür, bardağın yarısı beyaz yarısı saydam kalır  yanına bol yeşillik, beyin salatası, bilimum mezeler ve bol muhabbetle  şişenin dibine vurulur, yalnız ağızla içilir başka yer denenirse b...u  çıkabilir, adabı bilmek gerekir, adab içme şekline değil, içenin  ahlakına bağlıdır afiyet bal şeker olur, dadundan yenmez, yanında da  yatılmaz

 

 

veya;

 

Sulu-susuz, buzlu-buzsuz tüm  varyasyonları caiz sayılsa da, asıl geleneği olan ağzı geniş, ufarak  kadehlerde tekilaca shoot, rakıca fondip diye tabir ettiğimiz tek  dikişte içme yöntemini hassaten makbul sayılır...

 

Rakının baş mezesidir şalgam suyu;  vezir pezvengi ise beyaz leblebidir.. Ağır bir muhabbet eşliğinde aç  karnına, her akşam alındığında halis tereyağı gibi akar da gider adamın  ümiğinden..

 

Sahaya, beyaz peynir (koyunda ısrar  edenler olsa da, ben ineği sek geçerim), kırkağaç kavunu, ince kıyım  roka, deniz börülcesi, radika, çiroz/lakerda, haydari, zahter salatası,  abuganüç, şeyh mualla ve de şıhılmıhşi onbiriyle sürülmesi, hükmen  mağlup olunduğunun resmidir, ziyadesiyle..

 

Her nevi ızgara balık (çupra,  levrek, istrongilos) uğurlu yemeği; hususi nihavend ve rast makamından  sanat musikisi eserleri uğurlu nağmesi; akordeon, keman ve ud da uğurlu  çalgısı olan rakının uğurlu Cl'si 70'dir..

 

Tabii ki rakının mekanı, içilebilecek tek yeri de rum meyhaneleridir (eski  türk filmlerinin yegane mekanı, nubar terziyan'ın lacivert önlüklü saki  olduğu, kıyıda muşambalanmış köhne masalı meyhaneler misaldir buna); lakin şimdilerde Kumkapı ve Yeşilköy sahilinde tek tük rastlamak dışında (Ege'nin Foça'sındakileri de anmadan geçmek olmaz tabii) bulmanın mümkün olmadığı bir eski zeman anısıdır, Heyhat!

 

Vaktiyle, Abdullah Cevdet Bey  namındaki kişi de mükemmel ve resimli adabı muaşeret rehberi'nde rakı  adabına ilişkin değişik önerilerde bulunduydu, lakin biz de  bileğimizdeki üzüm rakımızı taş değirmende ağartmadıydık hani..
Linkback: Rakı Nasıl İçilir?


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,843 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt





Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.