PHILIPS şeffaf ampulleri kaldırıyor

Başlatan Tekyürek, 27 Ekim 2014, 01:04:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PHILIPS şeffaf ampulleri kaldırıyor

 

100w ve 75w şeffaf ampullerin satışı sonlandırılıyor..

 

 

 

PHILIPS, ay sonu itibarıyla 100w ve 75w şeffaf ampullerin satışını sonlandıracak, bu sayede 1.6 milyar TL’lik tasarruf için ilk adımı da atmış olacak.

 

 130 yıldır kullanılıyor

 

130 yıldır kullanılmakta olan verimsiz şeffaf ampullerin satışının  Avrupa Birliği’nin “aydınlatmada enerji verimliliğini artırma projesi”  kapsamında, AB ülkelerinde tamamen yasaklanmasından hareket eden  Philips, Türkiye’deki verimsiz şeffaf  ampul satışını durdurma ve yerine enerji verimliliği yüksek ürünleri  tüketici ile buluşturma kararı verdiğini açıkladı. Philips Aydınlatma  Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Ülkem Kırımlı şeffaf ampul kullanımının  sona erdirilmesinin enerji verimliliğinin artması ve karbon  emisyonlarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlayacağını belirterek,  Türkiye’deki 80 milyon adet şeffaf ampulun enerji verimli ampuller ile  degistirilmesi sonucu yılda 1.6 milyar TL’lik tasarruf sağlanabileceğini  açıkladı.

 

 Ampul başına 20 TL tasarruf

Bu rakamın 7.000 GWh’lik enerji tasarrufuna eşit olduğunu, Keban  Barajı’nın yıllık üretiminin bile 6.600 GWh olduğunu hatırlatan Kırımlı,  bu miktarın 190 milyon ağacın temizleyebileceği 4.2 milyon tonluk  karbondioksit salınımından tasarruf anlamına geldiğini ifade etti.  Kırımlı, “Bir hanede 12 adet aydınlatma  noktası olduğunu öngördüğümüz takdirde ampul başına 20 TL tasarruf ile  hane başına 240 TL seviyesinde tasarruf yapılacağı öngörülmektedir” diye  konuştu.

 

31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla şeffaf ampullerin satışını  sonlandıracak olan Philips, yeni nesil LED, enerji verimli halojen ve  enerji tasarruflu kompakt floresan ampul (CFLi) gibi alternatif  aydınlatma çözümlerini de tüketicilerin de ulaşabileceği zincir mağazalarda ve tüm satış noktalarında özel kampanyalar ile hazır hale getirdi.
Linkback: PHILIPS şeffaf ampulleri kaldırıyor


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,298 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.