Mi5 ROM ROOT RESİMLİ ANLATIM UNLOCK CİHAZLAR İÇİN

Başlatan Tekyürek, 13 Mart 2018, 01:23:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

13 Mart 2018, 01:23:49 Son düzenlenme: 13 Mart 2018, 01:29:55 Tekyürek
(1.ADIM) - EĞER UPDATER İLE KURULUM YAPILACAKSA 2.ADIMI ATLAYINIZ:

Buradaki linkten Çin developer yada Global Developer indirilir.Update Dosyası direkt aşağıdaki dosya resimdeki gibi direkt downloada basarak indirilir.
Güncelleme: Global developer daha sonra çıktığı için konuya sonradan ekleme yaptık Global developer indirmeniz siniz yararınıza olacaktır.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapve telefon pc ye bağlanır bağlandığında şarj modu yazar onu mtp Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap telefonun içine az önce indirdiğimiz update dosyasını atın.

Dosyayı attıktan sonra Telefonun ana menüsünden Tools Klasörünü bulun ve Onun içinde Mavi simgeli UPDATER isimili dosyaya tıklayın.Updater açınca wifi bağlansı olsun başka diğer güncelleme vs gibisinden şeyler sorar onları geçiştirin güncelleme vs yapmayın sorarsa.Sağ üstte yukarıda yuvarlak içinde 3 nokta . . . işaret olacak ona basın ve resimdeki gibi update choose packed yazan yere tıklayın, attığınız dosyayı bulmak için sayfayı en aşağı kaydırın ve attığınız dosyayı seçin.İngilizce dosya hazırlıyor şeklinde şeyler yazan ekrana gelen tüm ibarelere Erase yani hafızayı silmesine izin veriyorum şeklinde olan butonları seçin.
İşlem 10 dakika kadar sürecek sabırla bekleyin.Kendisi otomatik kurulum ekranına gelecek.Tüm işlemler bittiğinde bir kereye mahsus fabrika ayarı yapmamız gerekiyor.

Fabrika ayarı için. SETTINGS - ADDITIONAL SETTINGS - RESTORE AND BACKUP-FACTORY DATA RESET-RESET PHONE dedikten sonra ERASE diyorsunuz ve bekliyoruz.Telefon tekrar açılır kurulumu yaparız.

(2.ADIM) - EĞER MIFLASH İLE KURULUM YAPILACAKSA 1.ADIMI ATLAYINIZ :

Aynı işlemleri Miflash ile yapmak isteyenler için.Miflash indirme linki aşağıdadır.
Yalnız bu işlemler için 64 BİT windowsu olan pc kullanmanız şarttır.Miflash 64 bit bulabilirseniz o daha iyi olur ama 32 bit miflash ilede yükleme yapılabiliyor Ben 64 miflash tavsiye ediyorum.İnen dosyaya çift tıklatın ve karşına gelen pencerelere eğer win7 ise yinede izin ver seçeneklerini seçin.Ayrıntılı kurulum için.Miflash kurulum anlatımlarınıa bakabilirsiniz.Unlock işlemi yapılmadan Mi Flash ile rom yüklenemez.
 Kilitli cihazlara sadece EDL modunda Mi Flash ile yükleme yapılabilir. Çin sürüm yüklü cihazlar bazıları EDL moduna girmediği için Updater ile yükleme şarttır. Global sürüm yüklü cihazlarda EDL moduyla Mi Flash'tan yükleme yapılabilir. Eğer EDL modu hiçbir konumda açılmıyorsa önce unlock işlemi yapılır sonra fastboot mod ile rom yüklenir.
 
 Kısacası mi5 de edl modu aktif olmuyor önce unlock yapın cihazınızı.Daha sonraki işlemler aşağıda mevcut kısaca anlatılmıştır.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap mi flash indirmek için
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap 64 bit miflash içinMiflash ile flashlamak için aşağıdaki linkten girip developerdan flashing guide seçiyoruz oradan gelen sayfadan ise fastboot update bölümünü seçiyoruz ve mi5 developer yazan dosyayı indiriyoruz resimlerde gözüldüğü gibi.

Güncelleme: Global developer daha sonra çıktığı için konuya sonradan ekleme yaptık Global developer indirmeniz siniz yararınıza olacaktır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Fastboot modu dosyayı indirmek için.Dosya indikten sonra cihazı fastboot modunda (SES KISMA + POWER) bağlayın ve programdaki browseden dosyayı gösterip flashlayın PC 64 bit olması önemli konu.Bununda ayrıntılı dökümlerini miflash ile dosya yükleme konularına bakabilirsiniz basit zaten.Fastboot modu için tel kapalıyken SES KISMA + POWER basılı tutulması gerekmektedir.

Çin developer rom yükleme işlemleri bu kadar.Her ihtimale karşın yine bir fabrika ayarı yapılmasını tavsiye ederim.

Fabrika ayarı için. SETTINGS - ADDITIONAL SETTINGS - RESTORE AND BACKUP-FACTORY DATA RESET-RESET PHONE dedikten sonra ERASE diyorsunuz ve bekliyoruz.Telefon tekrar açılır kurulumu yaparız.


(3.ADIM) - TWRP İLE ROOT ATMA İŞLEMİ:

TWRP LER MIUI 7 SİSTEMİ İÇİNDE DENENMİŞTİR.EĞER CİHAZINIZ MI LOGODA KALIRSA AŞAĞIDAKİ 2 TWRP İLEDE MI LOGODA KALIRSA ,GLOBAL DEVELOPER ROM FASTBOOT ROMU İNDİRİP MIFLASH LA FASTBOOTDA FLASH ALL ILE FORMATLAYIP Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap SAYFASINDAN EN SON GEMINI TWRP BULUP DENEYINIZ.

TWRP LERİ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap sayfasından yada aşağıdan temin edebilirsiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mi5 için kod ismi TWRP_Gemini olacak dikkat edin farklı indirmeyin.

TWRP buradan mi5 için 32 GB model Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap yada Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
TWRP 64 GB model Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

SUPERSU buradan mi5 için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap yada Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Minimal adb buradan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Dosyalar indirilir.
Telefondan her ihtimale karşın Usb hata ayıklama modunu açın Settings-Addiotonal settings-developer optipons-usb debugging işaretliyoruz. Açmayı unutmayın bu sürekli açık kalsın format attıktan sonra mutlaka açın kontrol edin her zaman.

Supersu dosyası telefonun anadizinine atılır MTp modu seçilir pc tanıması için.Daha sonra.
Twrp dosyası indirilen minimal adb dosyasının içine atılır.İsmine dikkat ismi

cofface_twrp_recovery_gemini.img şeklinde olmalıdır değilse düzeleyin.Yada başka isimde yapabilirsiniz.

Şimdi adb klasörüne gelip Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıkla boş alana tıklayıp komut pencerinde aç diyoruz.Telefonu Ses Kısma+power ile fastboot moda alıyoruz ve pc ye bağlıyoruz.Komut penceresi açıldığında yazacağımız kod.

Fastboot flash recovery cofface_twrp_recovery_gemini.img

yazıp recovery twrp yi flashlıyoruz downloading vs yazar onaylandığını belirtir otomatik twrp açılacaktır.Eğer açılmaz ise aynı komut penceresinde

Fastboot boot cofface_twrp_recovery_gemini.img

Komutunu veriyoruz açılır.Yada SES ARTIRMA+GÜÇ tuşuna basılı tutuyoruz.

Twrp ilk açıldığında Çince açılacaktır sağdaki butona basıp Türkçe yapıyoruz.

Türkçe yaptıktan sonra karşımıza gelecek ekran bu şekilde olacak dileyen İngilizcede kullanılabilir.Yükle yani install ekranına geldiğimizde karşımıza bu şekilde ekran gelecek eğer yukarıda mb yazıyorsa Supersuyu görebiliyorsanız kurulumu yapın.Eğer sıfır mb gözüküyorsa ozaman devam edelim.Yukarıda hafıza mb olarak gözüküp dosyalar gözükse bile içleri boş olabilir.Bu durumda supersuyu yine göremiyoruz bunu aşmak için ana ekrana geri gelip temizle kısmına geliyoruz.Buradan Öncelikle Gelişmiş temizlik seçeneklerine Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap gelen ekranda Dalvik-Sistem-ön Bellek -veri Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap alttaki 3 oku sağa kaydırıyoruz.

Hata geldiğine bakmayın sistemi yeniden başlat deyin ve bekleyin.Disable stock recovery replace now ? diye bişey gelirse powera basılı tutun.Telefon açıldıktan sonra ,kapalı yada açık haldeyken farketmez SES ARTIRMA + POWER basıp tekrar twrp ye alıyoruz.
Eğer twrp ye giremezseniz yukarıdaki gibi adb den bağlanıp

Fastboot boot cofface_twrp_recovery_gemini.img komutunu verirseniz twrp açılır.Eğer arada twrp donarsa tekrar flashlayın yada bu komutla açın.

yeniden başlattığımızda twrp den yükle ekranına tekrar gelip bakıyoruz.Eğer supersu varsa kuruyoruz yoksa muhtemelen bu ekran gelecek.Eğer suyu görebilirseniz kurun yoksa işleme devam hala hafızadaki dosyalar gözükmüyor.Buradan geri çıkıp temizle butonuna basıyoruz ana Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap az önceki menüdeki yere geliyoruz.Veriyi biçimlendir yani Dahili depolamayı sileceğiz.İsterseniz Gelişmiş temizlik seçip oradanda dahili depolama silebilirsiniz.
Buradan yapalım karıştırmayın Veriyi biçimlendir diyoruz.Karşınıza silmek istediğinize emin misiniz diyecek ve oraya yazı ile YES yazacaksınız.Yes yazdıktan sonra böyle bir ekran gelecek.Kırmızı yazılara vs dikkatetmeyin.Sistemi yeniden başlat diyoruz Disable Stock recovery replace now? Yazısı gelince power yşuna basılı tutup ekrandan çıkıyor otomatik açılacak ve 10 dakika bekliyoruz.Telefon sıfırlanmış şekilde açılacaktır.Dileyen yeniden başlat demeden yükle ekranına geri gelip olmuş mu diye bakabilir.Telefon 10 dakika içinde açılacaktır.

(Eğer açılmaz milogoda kalırsa.Miflash Aracı ile 2.adımdaki işlemleri uygulayıp telefona Flash All seçeneği işaretli vaziyette rom atıyoruz.Telefon sıfırlandıktan sonra.Tekrar 3.adımdaki twrp kurma işlemlerini yapıyorsunuz bu sefer diğer twrp dosyasını deneyiniz.)

Telefon sıfırlandıktan sonra supersuyu ve rom dosyasını içine atın bu sefer hafızayı görmüş olması lazım.

Twrp açılmazsa tekrar flaşlayın.Açmak için yada flash için yukarıdaki yazdığımız komutları kullanabilirsiniz konu başındaki.

Twrp açtıktan sonra yükle ekranına geliyoruz ve supersu yu buluyorsunuz.

Hiçbirşeye dokunmadan kaydır seçeneği ile kaydırıyorsunuz.

Sistemi yeniden başlat deyip root gelmiş mi bakıyoruz.Root varsa imei işlemlerinizi artık yapabilirsiniz.
Usb hata ayıklama açık vaziyette pc ye bağlayıp PTP modunda bağlıyoruz.Ekrana gelen usb debug ekranlarını ve supersuya onay veriyoruz.GRANT seçeneği Onay anlamında karıştırmayın 

Buradan sonrasını diğer imei anlatımdan yararlanarak imei işlemlerinizi yapıyorsunuz.

Bloklama ve sıfırlama kodlarını vereyim lazım olur en azından.

MI5 ;sde28 , sdf3 , sdf5


Bloklar bu şekilde adb den bağlanıp hafızaya alınıyor.Hafızaya alınan blokları telefonun dosya yöneticisinden seçip sıkıştırma yaparsanız daha rahat görür pc ye alırsınız ne olur ne olmaz.MTP modunda görünür.

adb shell

su

dd if=/dev/block/sde28of=/sdcard/sde28

dd if=/dev/block/sdf3 of=/sdcard/sdf3

dd if=/dev/block/sdf5 of=/sdcard/sdf5

Silme sıfırlama kodları

adb shell

su

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

reboot

Komutları tek tek kopyalayın birden yapıştırmayın Acemiler çok sorar # bu işareti kopyalamayın  zaten otomatik adb başında yazar ctrl+v işlemi geçmez sağ tık yapıştır yapın.

Buraları fazla kurcalamadan zaten diğer konudan yaparsınız.Rom atma işine gelelim en son.

 (4.ADIM) -TWRP İLE ROM ATMA


NOTE ÖNEMLİ:
 
 EĞER KAYIT İŞLEMLERİNİ YAPTINIZ VE CUSTOM YERİNE ORJİNAL ROM KULLANMAK İSTİYORSANIZ 4.ADIMI ATLAYABİLİRSİNİZ.4.ADIM YERİNE ORJİNAL ROM KURMAK İÇİN 2.ADIMI KULLANIP MIFLASH ARACI KULLANARAK CİHAZI FASTBOOT MODUNDA BAĞLAYIP XIOMI SİTESİNDEN FASTBOOT MODU ROMU INDIRDIKTEN SONRA FASTBOOT KONUMUNDAKI CIHAZI MIFLASHABAGLAYARAK FLASLAYABILIRSINIZ.FASTBOOT MODU ROMU YUKARIDAKİ ADIMDA Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap STABIL YADA GLOBAL DEVELOPER KURABILIRSINIZ.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

buradaki linkten weekly haftalık benım kurduğum, stabil güncelleme almayan hangisini isterseniz onu indirin.

Gemini kod ismi mi5 in.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

bu dosya haftalık güncelleme alan örnek bunu indirip kuralım.

Dosya indikten sonra telefonun ana dizine atıyoruz MTP modunda.
Daha sonra twrp açıp temizle ekranına geliyoruz.Oradan gelişmiş seçeneklere tıklıyoruzÖn bellek ve Veriyi seçip temizlemek için kaydıra tıklıyoruz.Daha sonra geri geliyoruz ve yükle ekranına gidip romu buluyoruz.Hiçbirşeyi ellemeden yine supersuyu kurduğumuz gibi alttaki çubuğu kaydırıyoruz.İşlemler bittiğinde sistemi yeniden başlata basıyoruz ve 10 dk Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap artık hazır kullanabilirsiniz.
İşlemlerde eksik geçtiğim yada sormak istediğiniz bir soru olursa konu altına cevaplayınız.

Sorumluluk tamamen size aittir.Test edilmiştir tarafımdan.İşlemler sırasında aksilik olurda cihaz mi logoda kalırsa fastboot modunda miflashtan tekrar yazılım yükleyin sıra atlarsanız cihaz milogoda kalır.Farklı twrp de mi logoda kalır.

Mİ5 GLOBAL ROM ÇIKTIĞI İÇİN EKLEME YAPMA İHTİYACI DUYDUM.İLK BAŞTAKİ CN DEV ROM YERİNE FAZLA DOSYA İNMESİN DİYORSANIZ TEK ROM DOSYASI İLEDE TÜM İŞLEMLERİ YAPABİLİRSİNİZ.YANİ GLOBAL STABİL YADA DEV HERHANGİBİRİNİ İNDİRİP TWRP KURUP TÜM İŞLERİ HALLETTİKTEN SONRA YİNE AYNI GLOBALİ ATABİLİRSİNİZ.İMEİ BANA LAZIM DEĞİL DİYENLER DİREKT FASTBOOTDAN GLOBALİ YÜKLEYEBİLİR.

EKLEME: EĞER TWRP CİHAZINIZDA NE YAPTIYSANIZ AÇILMIYORSA ALTERNATİF TWRP Yİ DENEYİNİZ.
 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
 SON OLARAK TÜM İŞLEMLERİ TAMAMLAYANLAR SUPERSUYU KURDUKTAN SONRA EU ROM YERİNE ORJİNAL ROM ATMAK İSTEYENLER İMEİ İŞLEMLERİNDEN SONRA TWRP DEN EU YERİNE CİHAZI SES KISMA + POWER İLE FASTBOOT MODUNA ALIP
 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap BU ADRESTEN AŞAĞIDA YAZILI İSİMDEKİ DOSYALARDAN HANGİSİNİ İNDİRMEK İSTERSENİZ ONU İNDİRİP FLASH ALL SÇENEĞİ MİFLASHTA İŞARETLİ ŞEKİLDE CİHAZLARINA YÜKLESİNLER.
 
 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
 
 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linkback: Mi5 ROM ROOT RESİMLİ ANLATIM UNLOCK CİHAZLAR İÇİN


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 737 
  • Xiaomi Redmi Telefonlar
  • 1 Yanıt
anlatım için teşekkürler en kısa zamanda deneyeceğim.
  • Android version: Android 6.0
  • LCD Driver IC: bilmiyorum


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.