12 Nisan 2021, 09:07:51

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.İnternet şifrenizi komşunuzla paylaşmayın!!

Başlatan Tekyürek, 27 Ekim 2014, 01:03:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnternet şifrenizi komşunuzla paylaşmayın!!

 

İyi niyetin bedeli 10 bin TL'ye varan ceza...

 

 

 

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, internete ulaşım şifrelerinin ortak kullanılmasının güvenlik zaafiyetine yol açtığına işaret etti. Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş ise modem şifrelerini veya internet kablolarının başkalarıyla paylaşılmasına yaklaşık bin ile on bin TL ceza verildiğini kaydetti.

 

Sağıroğlu, yaptığı açıklamada, internetin  yaygınlaşmasıyla kullanıcıların farkına varmadan kullandıkları bilişim  sistemlerinde açıklar oluşturabileceklerini hem de suç  işleyebileceklerine söyledi. İnternetin hayatın vazgeçilmez parçası  olduğuna işaret eden Sağıroğlu, interneti bilinçsiz kullanmaya karşı  alınabilecek önlemlerin olduğunu ifade etti. İnternete erişim  için kullanılan modemlerin şifrelenmesinin önemine dikkat çeken  Sağıroğlu, kablolu modemlerin komşularla paylaşılmaması gerektiğini  vurguladı. Sağıroğlu, kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamak için, özel  fotoğraf, görüntüler ve buna benzer materyallerin internete gelişigüzel  yüklenmemesi ve internet üzerinden mümkün olduğunca paylaşılmamasını  istedi. Sağıroğlu, şifreleri belirlerken dikkatli olunması, bilinmeyen  ve güvenilmeyen yerlerden alınan mesajların kabul edilmemesi, bilinmeyen  linklere tıklanılmaması, lisanslı güvenlik yazılımları kullanılmasına  dikkat edilmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

 

Bilgisayarlarda anti-virüs programlarının mutlaka yüklü olması gerekli  olduğuna işaret eden Sağıroğlu, internet hizmeti aldıkları birimleri  bilgi güvenliği önlemleri ne derece sağladıkları konusunda sorgulama  yapmaları gerektiği ifade edildi.

 

 "İNTERNET ŞİFRENİZİ KOMŞUNUZLA PAYLAŞMAYIN"

 

Adli Bilişim Uzman Çığır İlbaş ise bilinçsiz internet kullanımının  hukuksal sonuçları olduğunu hatırlattı. İlbaş, son dönemlerde açılan  bilişim davalarında dikkat çekici  boyutlara ulaştığını belirterek, şunları söyledi: "Türkiye'de modem  şifresini paylaşarak kullananların sayısı oldukça fazla. Özellikle kamu  kurumları lojmanları, toplu konutlar ve büyük sitelerde rastlanan bu  olay kişileri büyük bir güvenlik zafiyeti ile baş başa bırakıyor. Modem  şifresinin paylaşılması veya kablonun paylaşılması ciddi bir suçtur. Elektronik  Haberleşme Kanunu'na göre kendi aboneliğini bir şekilde (şifresini  vererek veya kablo ile) komşularıyla veya üçüncü şahıslarla paylaşan  kişiler için bin günden on bin güne kadar idari para cezasına çarptırıldığı ifade ediliyor. Kanun, bu kişileri lisans almadan internet servisi yapan kişi olarak  tanımlıyor. Toplumsal ve sosyal anlamda çok ciddi bir açık  oluşturuyoruz. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Evinizin anahtarını başka  birine vermemeniz gerektiği gibi ADSL modemlerin şifreleri de  paylaşılmamalıdır."

 

İlbaş, bir kişi veya kurum hakkında kanıtsız ithamların yer aldığı  e-posta zincirlerini ileten kişilerin, ileti zincirini başlatan  kişilerin suçuna iştirak ettiklerini belirtti. Sanal ortamda kimlik  bilgilerinin kesinlikle kullanılmamasını isteyen İlbaş, "Kimlik,  pasaport, sosyal güvenlik ve telefon  numarası, doğum günü, anne kızlık soyadı gibi bilgilerinizi kesinlikle  paylaşmayın. Uzun bir tatile çıktığınızı söylemek bazen çok riskli  olabilir." dedi.
Linkback: İnternet şifrenizi komşunuzla paylaşmayın!!


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,275 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.