Adb Kullanımı - Adb Komutları

Başlatan αη∂яσι∂ кιηg, 13 Mayıs 2014, 17:43:07

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Android telefomuza komut satırı aracılığı ile bir çok işlemi yapmamızı sağlayan ADB SHELL arayüzü ile ilgili anlatımda bulunacağız. Adb komutları ile dosya kopyalama, çalıştırma, taşıma, root yetkileri ile farklı işlemler yapma olanağı sunar. Adb sayesinde bazı işlemleri basite indirgeyerek hızlıca yapabilirsiniz. Aşağıda bazı komutları ve nasıl kullanıldığını açıklayarak size anlatmaya çalışacağım.Aşağıdaki anlatımlar komut satırı varsayılan olarak C:\ dizini baz alınarak yapılacaktır. C:\adb dizininden adb komutlarını çalıştırdığınızı varsayarak anlatılacaktır.


Adb yi sistemde çalıştırmak ve kapatmak için komutlardan başlayalım öncelikle. Bilgisayarınızdan Başlat-Çalıştır yapıyoruz ve cmd yazıp enter diyoruz. C:\adb dizinine geldikten sonra;


adb start-server komutuyla adb serverı çalıştırıyoruz.
abd kill-server komutuylada adb serverı kapatmış oluyoruz.


adb root:
Bu komutla telefonunuzun root yetkisini komut satırına taşımız oluyoruz. Erişmek istediğiniz root gerektiren dizinlere veya vermiş olduğunuz komutlardaki root erişim izinlerine bu komutu verdikten sonra kavuşmuş oluyorsunuz.
Komut satırına adb root yazıp enter demeniz yeterli. Örneğin /system/app içine bir dosya taşımak istediğinizde adb hata verecektir. Ancak bu komutu öncelikle çalıştırdıktan sonra diğer komutu çalıştırdığınızda işleminiz hatasız gerçekleşecektir.


adb install:
Bu komutla telefon içerisinde bulunan bir apk dosyasını komut satırı ile telefonunuza kurabilirsiniz. Uygulama ayarlarınızda kurulum yapılacak hafızayı neresi olarak belirlediyseniz oraya kurulacaktır. Örneğin sd kartınız içerisinde bulunan bir apk dosyasını kuracaksınız komut satırındaki görünüm şöyle olacaktır;
c:\adb>adb install /mnt/sdcard/replikacep.apk Bu komutu verdiğinizde apk kurulumu başlayacak ve bittiğinde success diyerek başarılı bir şekilde yapıldığını gösterecektir. Yada adb dizinine kopyaladığınız bir apkyı otomatik telefonunuza kuralım bu işlem daha basittir.
c:\adb>adb install replikacep.apk burada kuracağınız apk dosyasını indirdiniz ver adb dizinine kopyaladınız ve telefona buradan kopyalamadan otomatik olarak kurduk.


adb pull:
Bu komutla telefon içerisinde bulunan her hangi bir uygulamayı ve ya dosyayı telefonumuzdan bilgisayarımıza kopyalayabiliriz. Telefonumuzda /system/framework içerisinde bulunan framework-res.apk dosyasını bilgisayarımıza kopyalamak istediğimizi varsayalım.
c:\adb>adb pull /system/framework/framework-res.apk deyip enter dediğinizde kopyalama başlayacak ve bittiğinde adb dizininize kopyalamak istediğiniz dosyayı atmış olacaktır.


adb push:
pull komutunun aksine bu komut dosyayı telefonunuza kopyalamaya yarar. Az önceki komut Telefondan-Bilgisayara idi, push komutu ise Bilgisayarınızdan-Telefonunuza dosya kopyalamanızı sağlar. Az önce indirdiğimiz framework-res.apk dosyasını düzenledik ve tekrar telefona kopyalamamız gerekiyor;
c:\adb>adb push framework-res.apk /system/framework deyip enter dediğinizde dosya belirttiğiniz dizine gönderilecektir. Göndermek istediğiniz dosyanın linki neresi ise siz orasını yazacaksınız. Ben dosyam adb dizinide olduğu için direk komutu o şekilde verdim ama örneğin dosya şu linkte olsun;
c:\adb>adb push c:\apklarım\framework-res.apk /system/framework gördüğünüz gibi telefona göndereceğiniz dosya hangi dizinde ise komutta o dizini vererek işlem yapacaksınız.


adb devices:
Bilgisayarınıza bağlı aygıtlarınızı listeler.


adb shell:
Bu komutla Terminal emülatörü görevi gören komut satırı ile karşılaşırsınız, bununla birlikte root yetkiniz var ise adb shell su komutunu vermeniz gerekmektedir.


adb usb
adb remonut
ve daha bir çok adb komutu mevcut. adb ile kullanabileceğimiz komut sayısı ve işlem çok fazladır. Android Sdk platformu ile birlikte kullanılan ve telefonumuzda büyük değişikler yapabileceğimiz bir çok yöntem mevcuttu bu yüzden bu tarz komutları kullanırken bilinçli olarak kullanmalı ve ne yaptığımız bilmeliyiz. Mesajı Paylaş


  • Android version: 4.1.1


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter