Bir Kaç Farklı Yolla Recovery Kurulumu

Başlatan αη∂яσι∂ кιηg, 07 Mayıs 2014, 19:43:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

07 Mayıs 2014, 19:43:26 Son düzenlenme: 07 Mayıs 2014, 19:49:31 αη∂яσι∂ кιηg

Burada Mtk telefonunuz için Clockwork Mod Recovery diye bilinen CWM recovery ve TWRP kurulumunun bir kaç farklı yöntemini anlatacağız. Anlatılan yöntemleri uygulayıp başarılı olmak tamamen sizlerin sorumluluğundadır ve anlatımlarda ifade edilen yöntemler her telefonda işe yarayacak diye bir kural yoktur. Bizler farklı yöntemleri deneyerek birisinde sonuç alamayanlar için diğerinden sonuç alması için gerekli anlatımları bu yüzden yapmak ihtiyacı duyduk.


1-CWM EASY MAGIC
Öncelikle telefonunuzun Rootlu olması gerektiğini hatırlatmak isterim, vereceğim linkte hem UBIFS hem normal Mtk telefonlar için ayrı iki program var. Telefonu Ubifs olanlar diğerini indirip kuracaklar. Dosyayı indirdikten sonra C:\ ana dizinine alıp çalıştırmanız gerekmekte aksi halde çalışmaz ve ayrıca ekteki driver dosyasınıda kurmanız gerekiyor.


Program MT6575 MT6515 MT6577, MT6517 MT6589 MT6582 MT6592 telefonlarda ve Ubifs olan MT6572 MTK6572 olan telefonlarda denenmiş ve sonuç alınmıştır. Driver ve programları indirin:


CWM EASY MAGIC NORMAL


CWM EASY MAGIC UBIFS


MTK DRIVERS AUTO INSTALLER


Driver kurulumu bittikten sonra rardan çıkardığınız program klasörünü C:\ ye atın ve çalıştırın. Sizden telefonu bağlamanızı isteyecek bağlayın. Ekranda çıkan uyarılara onay verin ve bekleyin işlem biraz sürecektir. İşlem sonunda telefon otomatik boot edecek ve recoveryde açılacaktır.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2-Easy Recovery install for Find 5

Öncelikle gerekli programı ve driverları indirin:


Easy Recovery install for Find 5


Mtk Drivers Auto Installer


Driver kurulumunu gerçekleştirdikten sonra indirmiş olduğumuz programda Cwm kurulumu yapacaksanız 1 RUN THIS FILE TO INSTALL CWM.bat dosyasını, TWRP Recovery kurulumu yapacaksanız 1 RUN THIS FILE TO INSTALL TWRP.bat dosyasını çalıştırın ve aşağdaıki yönergeleri yapın.


1-Telefonu tamamen kapatın.
2-Ses Açma ve Güç düğmesine aynı anda basılı tutarak telefonun açılmasını bekleyin.
3-Üç seçenekli bir ekran çıkacak Ses Açma tuşu ile FASTBOOT üzerine gelin ve Ses Kısma tuşu ile onaylayın.
4-Bu esnada çalıştırmış olduğunuz program telefonu algılayacak ve işleme başlayacaktır.
5-İşlem bittiğinde telefon otomatik yeniden başlayacak ve recoveryde açılacaktır.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


3-Carliv Touch Recovery


Bu Recovery Dokunmatik Carliv Touch Recovery kurulumu gerçekleştirmek içindir. Ayrıca tüm telefonlarda desteklenmemektedir, deneyip çalışıp çalışmayacağı konusunda bilgi sahibi olmak tamamen sizin tercihinizdir. Hem normal hemde Ubifs romlar için ayrıca linkler mevcuttur.Öncelikle aşağıdaki linklerden telefonunuzun çözünürlüğüne uygun olan recovery dosyasını indiriniz. Ekran çözünürlüğünüzü bilmiyorsanız telefonunuzun internet tarayıcısından http://www.whatismyscreenresolution.com/ adresine girerek öğrenebilirsiniz.

NORMAL TELEFONLAR:

1. Carliv Touch Recovery - Custpack - 320x480
2. Carliv Touch Recovery - Custpack - 480x800
3. Carliv Touch Recovery - Custpack - 480x854
4. Carliv Touch Recovery - Custpack - 540x960
5. Carliv Touch Recovery - Custpack - 720x1280
6. Carliv Touch Recovery - Custpack - 1080x1920

UBIFS TELEFONLAR:

1. Carliv Touch Recovery - Ubifs - 320x480
2. Carliv Touch Recovery - Ubifs - 480x800
3. Carliv Touch Recovery - Ubifs - 480x854
4. Carliv Touch Recovery - Ubifs - 540x960

Şimdi indirmiş olduğumuz recovery dosyasını telefonumuza flashlamaya geldi sıra. Telefonumuzun rootlu olması gerektiğini hatırlatırım size. Aşağıdaki linkten Mobile Uncle Tool programını indirip telefonumuza kuruyoruz ve indirmiş olduğumuz recovery dosyasınıda telefonumuzun Sd kartına kopyalıyoruz. Programı ilk açtığınızda sizden Root izni isteyecektir, Authorize deyip verin.

MOBILE UNCLE TOOL İNDİR

Açılan ekranda Recovery Update yazan yere tıklıyoruz ve program daha önce Sd Karta atmış olduğumuz recovery.img dosyasını en üstte hemen buluyor.

Recovery.img dosyasına tıkladığınızda sizden Recovery dosyasını flaşlamak isteyip istemediğinizi ve daha sonra recovery modda telefonu başlatıp başlatmamak istediğiniz soracak her iki soruyada evet deyip geçin.


Bu işlemden sonra flaşlama yapılacak ve telefonunuz her hangi bir sorun olmazsa Cwm modu aşağıdaki resimdeki gibi yüklenmiş olacak açılacaktır.

İşlem bu kadar ama dediğim gibi her telefonda çalışacağının bir garantisi yok bunu baştan belirtmiştim.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


4-Mtk Droid Tools ve Sp Flash Tool ile Cwm Kurma


Bu yöntemde MTK Droid Tools ile Sp Flash Tool kullanarak kendi cwmmizi oluşturup Flashlayacağız.


Öncelikle aşağıdan gerekli programları ve driverları indirelim.


MTK DROID TOOLS

SP FLASH TOOL


MTK DRIVER AUTO INSTALLER


İndirdiklerimizi ayrı ayrı klasörlere çıkardıktan sonra driverları kuruyoruz ve Mtk Droid Tools Programını açıyoruz ve telefonumuzu usb kablo ile bağlıyoruz. Mtk Droid Tools programının ekranına telefon bilgilerimiz geldikten sonra programın alt kısmında bulunan Block Maps' a tıklıyoruz.

Açılan pencerede Create Scatter deyip açılan kaydetme penceresinde kaydet deyip kaydediyoruz.

Şimdi Sp Flash Tool programını açıp aşağıdaki resimdeki gibi Scatter Loading tıklıyoruz ve az önce kaydetmiş olduğumuz scatter dosyasını seçip yüklüyoruz.

Şimdi Sp Flash Tool programının üst sekmesinde bulunan Read Back seçiyoruz.

Açılan sayfada ise Add yazan kısma tıklıyoruz.
Yeni eklenen parametreyi resimde görebilirsiniz. Eklenen parametre üzerine N/A yazan kısma çift tıklayıp açılan kaydetme penceresinde romumuza istediğimiz ismi verin sonuna ise .bin burası önemli ismin sonuna .bin yazarak kaydet diyoruz ve gelen ekranı kapatmıyoruz bu ekran bekleyecek.Şimdi daha önce kaydetmiş olduğumuz scatter dosyasını açıyoruz ve CTRL+F tuşu ile CACHE arattırıyoruz. CACHE sekmesinin yanında bulunan rakamı 0x224E4000 (BU rakam örnektir) açık olan Sp Flash Tool ekranındaki LENGHT kısmına yapıştırıp Ok diyoruz. Aşağıdaki resimden bakabilirsiniz.


Şimdi aynı sayfada bulunan Readback tuşuna tıklayın ve telefonunuzu kapatın bataryasını çıkarıp usb kablo ile bilgisayara bağlayın. Ardından bataryanızı hızlı bir biçimde takarak programın vermiş olduğunuz bilgiler ile rom yedeğinizi oluşturmasını bekleyin. Bu işlem biraz zaman alabilir. İşlem bittiğinde romun isminde kaydetmiş olduğunuz yerde romumuz tek bir bin dosyası olarak oluşmuş olacaktır. Birazdan romumuzun decompile edeceğiz yani içini açacağız.Şimdi Mtk Droid Tool programını açıyoruz ve üst kısımdan root,backup,recovery seçiyoruz.Şimdi to process file ROM_from Flash Tool tıklayın.Açılan pencerede romu nereye kaydettiyseniz onu bularak seçin ve aç deyin.Çıkan CWM recovery oluşturma uyarısına evet/yes deyin ve devam edin.Program şimdi tek parça halinde olan romumuzu açıyor ve içindeki gerekli dosyaları tek tek oluşturuyor buna bize lazım olan recovery dosyasıda dahil.Şimdi açılan dosyalar Mtk Droid Tools klasörünün içinde bulunan Backups klasörüne telefonunuzun ismiyle açılmış olmalı. Yedeğimiz burada aynı zamanda telefonumuzun yedeğinide almış olduk. Şimdi Sp Flash Tool programını tekrar açıyoruz ve üst kısımdan download sekmesine geliyoruz.Tekrar en başta kaydetmiş olduğumuz scatter dosyasını Scatter Loading kısmından yüklüyoruz.Dikkat burada ekrana seçili gelen tüm tikleri kaldıracağız, dosyaların sol tarafında bulunan işaretlerin tamamını kaldırıyoruz sadece RECOVERY Seçili olacak.Şimdi Mtk Droid Tools/Backup klasöründe bulunan yedeğimizin içinde iki tane recovery dosyası var dikkat edin buraya !!! Bu kısım önemli. Resimdeki gibi seçili olan RECOVERY üzerine iki kez tıklayıp açılan pencerede recovery dosyamızı seçiyoruz.Burada ismi uzun olan reccovery dosyasını seçeceksiniz yukarıdaki resimdeki gibi. Sadece recovery.img olan dosyayı seçmeyiniz. İsmi uzun olan içinde recovery geçen dosyayı seçip aç diyoruz.


Şimdi tekrar telefonumuzu kapatıp bataryasını çıkardıktan sonra Sp Flash Tool programındaki download butonuna basıp çıkan sorguya yes dedikten sonra usb kablo ile bilgisayara bağlıyoruz  ve hızlıca bataryasını takıp işlemin bitmesini bekliyoruz.
İşlem kısa sürecek ve recovery dosyasını flashlamış olduğunda telefonu bilgisayardan sökün ve SES AÇMA+HOME+POWER tuşlarına telefon açılana kadar basın ve recovery yüklenmiştir. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Yukarıda anlatılan 4 farklı yöntem ile recovery kurma işlemlerini yapmak için öncelikle işlemleri doğru anlayarak sırasıyla yaparsanız sorun çıkmadan recovery kurulmuş olacaktır.


Mesajı Paylaş


 • Android version: 4.1.1

dostum.benım tel son yontemde batarya cıkarma yerınde sonra acılmadı.ne yapmamız lazım Mesajı Paylaş
 • Android version: 2.3.6
 • LCD Driver IC: should be root shell

Batarya çıkarma yerinden kastınız nedir. Nasıl bir işlem yaptınız sorun nedir daha açık yazar mısınız. Mesajı Paylaş
 • Android version: 4.1.1

mudur şimdi son yöntemı uyguluyordum.batarya sok tak bölümünde pc okumadı ben de telefonu actım.ama s4 mini GT-9190 yazan yerde kaldı.telefon acılmıyor. Mesajı Paylaş
 • Android version: 2.3.6
 • LCD Driver IC: should be root shell

Alıntı yapılan: tugay1 - 18 Mayıs 2014, 01:53:00
mudur şimdi son yöntemı uyguluyordum.batarya sok tak bölümünde pc okumadı ben de telefonu actım.ama s4 mini GT-9190 yazan yerde kaldı.telefon acılmıyor.


Arkadaşım  cwm  moduna girebiliyomusun? Mesajı Paylaş
 • Android version: 4.4.2
TELEFONA ROM YÜKLEMEDEN ÖNCE MUTLAKA HATASIZ YEDEKLERİNİZİ ALINIZ!!!
KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAŞTIRMA YAPINIZ!!!
TEŞEKKÜR BUTONUNU KULLANMAYI UNUTMAYINIZ!!!


http://www.replikacep.com/2013--2015-replika-muhendislik-ve-logo-kodlari-t1334.0.html

http://www.replikacep.com/yeni-baslayanlar-icin-rom-yukleme-talimati-t4468.0.html

cwm ve factory modlarda da samsung s4 GT-9190 YERİNDE kalıyor. 1-2 saat bekliyor sonra sarj bitiyor.yani iki modda da acılmıyor.


Mesajı Paylaş
 • Android version: 2.3.6
 • LCD Driver IC: should be root shell

Arkadaşım flashtool ile rom yüklemen lazım bu durumda. Mesajı Paylaş
 • Android version: 4.4.2
TELEFONA ROM YÜKLEMEDEN ÖNCE MUTLAKA HATASIZ YEDEKLERİNİZİ ALINIZ!!!
KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAŞTIRMA YAPINIZ!!!
TEŞEKKÜR BUTONUNU KULLANMAYI UNUTMAYINIZ!!!


http://www.replikacep.com/2013--2015-replika-muhendislik-ve-logo-kodlari-t1334.0.html

http://www.replikacep.com/yeni-baslayanlar-icin-rom-yukleme-talimati-t4468.0.html

MUDUR her yolu denedim recoveru yapamadım.bütün recoverlerde siyah ekranda kalıyor yada recover islemiyor.yardımını bekliyorumm.. Mesajı Paylaş
 • Android version: 2.3.6
 • LCD Driver IC: should be root shell


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter