6572 Flash Tool yedek alma ve yükleme Resimli anlatım (Sorun çözüldü)

Başlatan Mediatek, 07 Temmuz 2015, 01:19:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mtk 6572 yeni nesil çift çekirdekli ekonomik bir işlemci olarak üretildi. Şu an bu işlemcili bir çok telefon var ve bu telefonlar ülkemizde de satılıyor. Ancak bu işlemcinin yapısı gereği Doriod Tool yedeği oluşturmak ve bu yedeği flash tool ile geri yüklemek olmuyordu. Bununla ilgili olarak telefonu kapalı olan ya da flash tool rom yükleyemeyenlere bu yazı ilaç gibi gelecektir. Gerek bu formda gerekse yerli yabanca diğer formlarda bölük pörçük bazı yazılar ve öneriler var. Ancak bunlar hem derli toplu değil hem de her 6572 telefona çare olmayabiliyor.

Aşağıdaki anlattığım çözümü 3 farklı telefonda (1 iphone5c 2 de S4 modeli) denedim hem yedek alma hem de yükleme işlemi sorunsuz gerçekleşti. Anlatılanları eksiksiz uygularsanız sorunsuz yedek ve yükleme işlemi yapacağınızı düşünüyorum. Yine de bu işlemi yapmak ve yapmamak sizin sorumluluğunuzdadır. Telefonunuzda oluşabilecek olası bir hatada sahsım ve form sorumlu tutulamaz.

Sözü uzatmadan hemen anlatıma geçiyorum.

A- ÖNCE YAPILACAKLAR

1- Önce aşağıdaki linkten gerekli olan dosyalarımızı indirip zipten çıkarıyoruz.
Dosyaları indirmek için tıklayınız

2- Telefonun sürücülerini (yedek için usb, yükleme için proloader sürücüleri ile telefonu bilgisayara kuruyoruz. Sürücü ve yükleme ile ilgili aşağıdan destek alabilirsiniz.
http://www.replikacep.com/downloads/cat=4
Bu arada telefonumuzu root etmeyi unutmuyoruz.

3- Doriod tool programını açıyoruz. Bu yoksa aşağıdan indirebilirsiniz.
Doriod Tool İndir  Bu link Doriod Tool her güncellemede değişebilir. Sürümünüz eski ise Doriod Tool programını açarak sağ üste yer alan linkten güncellemenizi yapabilirsiniz)

B- YEDEK OLUŞTURMA

1- Telefonumuza SD kartını mutlaka takıyoruz. Bu çok önemli eğer takmazsa eksik yedek alırız. Telefonumuz açıyoruz ve usb kablo ile bilgisayara bağlıyoruz. Doriod Tool programını açıyoruz.

Yukarıda resimde anlattığım şekilde doriod Tool'un sol alt kısmının yeşil renk olmasını sağlıyoruz.

2- Root.Backup.Recevory sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimlerden bir tanesi karşımıza gelecektir.Karşınıza Resim 2 gelirse en baştaki "Backup userdata and cache" bölümünü işaretliyoruz. İkincisini "leave Flash Tool Files on SD card" bölümünü işaretlemenize gerek yok. Ancak Resim 3 deki gibi gelirse "leave Flash Tool Files on SD card" bölümünü işaretleyiniz.

İpucu: SD kartı takmaz ve bu işaretleri koymazsanız system.img ve data(userdata).img oluşmayacak. En önemli bu iki img oluşmadığı için aldığınız yedek eksik olacak hatta hiç bir işe yaramayacaktır. Bu durum sadece 6572 için değil tüm farklı işlemcili telefonların yedek alma işlemleri için de geçerlidir.

3- "Backup" butonuna basarak yedek alma işlemini başlatıyoruz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yedek alma işlemi başlayacaktır. Bu biraz zaman alacaktır.
Aslında buraya kadar olan bölüm hepinizin bildiği ve uyguladığı işlemler. Bundan sonrası için farklılıklar başlıyor.

4- Yedek alma işlemi sonrası Doriod Tool backup içinde oluşturduğumuz yedek klasörünü görebiliriz. Bu klasörün ismi telefona göre değişiklik gösterecektir. Yedek klasörünü açınca aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yedek dosyalarımız karşımıza gelecektir.


Bu klasörün içinde ya scakter dosyası oluşmayacak(genellekle oluşmaz) ya da hatalı scatter dosyası (bazen iki tane de oluşabilir) oluşacaktır. Eğer oluşmuşsa bunları siliyoruz.

5- Yukarıda linkini verdiğim ve zipten çıkarmanızı istediğim gerekli dosya klasörünün içi aşağıdaki resimde olduğu gibidir.


Buradaki "MT6572_Android_scatter.txt" dosyasını kopyalıyoruz ve yedek klasörümüze (Resim 5) yapıştırıyoruz.

6- Buraya kadar ham yedeğimizi aldık artık bundan sonra Flash tool ile yüklenebilecek yedeğimizi oluşturacağız.Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi önce "The prepare blocks for Flash Tool" butonuna tıklıyoruz karşımıza gelecek pencereden "files.md5" seçiyoruz. Flash tool yedeğimizizin oluşmasını bekliyoruz.
Yedek klasörümüzün (Resim 5) içinde "!Files_to_FlashTool" adında yeni bir klasör oluşacaktır. Bu klasör bizim Flash tool ile yükleme yapacağımız klasörümüzdür.

C- YÜKLEME YAPMA

1- Yükleme yapmak için scatter dosyası ve flash tool işin sırırını oluşturmaktadır. Başka bir scatter dosyası ve flash tool ile yükleme yapamazsınız.
Resim 6 da gördüğünüz indirdiğimi klasörün içinden SP_Flash_Tool klasörünün içine giriyoruz. Flash_tool.exe'ye tıklıyoruz. (bundan sonrası bildiğiniz gibi ama bilmeyenler için tekrarlıyorum)


Yukarıdaki resimde anlatıldığı gibi scatter dosyamızı !Files_to_FlashTool klasöründen secip Dowload tuşuyla yükleme işlemini başlatıyoruz. Eğer proloader sürücüleriniz doğru yüklenmişse önce kırmızı sonra turuncu ve sarı renkte yükleme işlemi başlayacaktır. (Arkanıza yaslanın sarı yüklemenin keyfini çıkarın  :D)

İpucu: Yükleme bittikten sonra hemen pil resmi gelmeyebilir. Telaş etmeyin. Yirmi saniye kadar bekleyin. Sonra pover tuşuna basılı tutun yaklaşık 10-20 saniye sonra telefonda pil resmi gelecektir. Sonra telefonunuzu açabilirsiniz.

Umarım bu anlatım 6572 Flash tool yükleme yapamayan arkadaşların işine yarayan bir çözüm olmuştur.
Bu yöntem ile telefonunuzun yedeğini alabilirsiniz. (bu sizin sigortanız olacaktır) Hem yedeğinizi, hem bulduğunuz romu hem de cvw mod için recovery.img yükleme yapabilirsiniz. Mesajı Paylaş  • Android version: aa
  • LCD Driver IC: ss


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter