Telefonumun Yedeğini nasıl/neden almalıyım

Başlatan sendegel, 07 Nisan 2014, 01:57:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

07 Nisan 2014, 01:57:03 Son düzenlenme: 07 Nisan 2014, 02:02:35 sendegel
CWM yedek alma:

Bu yedek türü daha kolay ve kullanışlıdır. Ancak Telefon komple sustuğu zaman bu yedek işimize yaramayacaktır.
O nedenle önceki anlattığım yedeği öncelikle almanız gerektiğini tekrar hatırlatırım.

Bu yedek türü telefonun susmadığı durumlarda çok işimize yarar ve bize pratik çözümler sunar. Bu işlemi telefon üzerinde (bilgisayar gerekmez) ve hızlı bir şekilde yapabiliriz. Aldığımız yedeği yine kolay ve hızlı bir biçimde tekrar telefona yükleyebiliriz.

Ancak bu işlemi yapmadan önce yapacağımız işlemler var:
Öncelikle telefonumuzu CWM (recovery mod ile açmamız gerekiyor. Bunun için telefonu kapatıyoruz.

Power (açma/kapama) ile ses+ (bazı telefonlarda ses-) tuşlarına aynı anda basıyoruz. Biraz sonra telefonumuz bu modda açılacaktır.
Eğer telefonda daha önceden bir işlem yapmadıysanız aşağıdaki resme benzeyen bir görünüm karşınıza çıkacaktır.


Eğer yukarıdaki gibi yazılar Turuncu ise bu fabrika recovery'dir. Bununla yapacağımız işlemler çok sınırlıdır. Bu CMM modu değiştirmemiz gerekiyor.

Bunun için uygulayabileceğimiz iki yöntem var. Birincisi eğer bu telefona uygun recovery.img varsa bunu Telefonumuza yükleyebiliriz. (Bunu ya mobiluncle tool ile ya da Flash tool ile telefonumuza yüklememiz gerekiyor. Bu yüklemeyi sonra anlatacağım)

İkinci yöntem de Telefonumuza ait CWM recovery.img'yi kendimiz oluşturabiliriz. Bunun için aşağıdaki linkte yazılanları inceleyerek yapabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Yukarıdaki işlemleri yerine getirdiniz ve telefonunuz aşağıdaki gibi açıldıysa yedeğimizi alabiliriz.
Yedek alma için SD kartımızın telefona takılı olması ve telefonun root'lu olması gerektiğini yine hatırlatıyorum.


Yedek almak için yukarıda gördüğünüz "backup and restore" üstüne ses açma ve kısma tuşları yardımıyla geliyoruz. Power (açma kapama) tuşuna basıyoruz. Yeni bir pencere geliyor. O pencerede en başta bulunan "backup" üstüne otomatik gelecektir. Tekrar power tuşuna basınca otomatik olarak yedek almaya başlayacaktır.
1-2 dakika içinde telefon yedek alma işlemini bitirecek, otomatik olarak (yukarıda resimde gördüğünüz gibi) "reboot system now" bölümüne gelecektir. Tekrar power tuşuna bastığınızda telefonunuz yeniden başlayarak açılacaktır.
Nandroid olarak da adlandırılan bu yedeğinize Telefonunuz SD kart clockworkmod/backup altından ulaşabilirsiniz. Aldığımız Nandroid yedek klasörünün içi aşağıdaki şekildedir.


yedegimizi peki nasıl geri yükleriz buyurun

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
isteyen arkadaşımız aşadaki videoyu izleyip görsel olarak görebilirLütfen konuyu anlayarak ve tam öğreniniz. Aşağıdaki sözü unutmayınız.
"Yarım bilmek tehlikelidir."
W.Edwards Deming


Mesajı Paylaş
Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter