4.0.9 romunuzu %100 Türkçe yapın

Başlatan sendegel, 29 Aralık 2013, 23:29:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arkadaşlar oldukça fazla denebilecek kadar 4.0.9 rom inceledim. Bunların hepsini telefonuma kurdum. Doğal olarak telefona uygun olmayan romlar telefonu tam açmadı. Ancak hepsinin system apklarını  SDK-adb yöntemiyle bilgisayarıma indirdim. Bu apkların hepsinin birbirinin aynı olduğunu gördüm. 4.0.9 rom yüklü telefonlarına rom bulamayanlar ya da rom yüklemeden Telefonlarını Türkçe yapmak isteyenle bu yöntemi uygulayabilirler.

Telefonu Türkçe yapan system uygulamaları şunlar:

Settings.apk - Ayarlar uygulaması
Launcher.apk- Başlatıcı uygulaması
Contacts.apk- Telefon arama uygulaması
Bu uygulamalar system/app içinde yer alıyor.

framework-res.apk - Sistemi birbirine bağlayan ekran kilidi kapama işlemini yapan uygulama
Bu uygulama da system/framework içinde yer alıyor.

Bu uygulamaları Türkçeleştirdim aşağıdan indirebilirsiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Aşağıdaki işlemleri sırayla uygulayınız:
1-Bunu indirdikten sonra zipten çıkarınız.

2- Telefonunuzun öncelikle rootlu olması gerekiyor. Rootlu değilse rootlayınız. Root işlemini Google'dan aratarak yapabilir ya da  aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.

3- Telefonunuza Root Explorer kurulu değilse kurunuz. Bu programı aşağıdan indirebilirseniz.

4- Zipten çıkardığımız klasörün sd kartın içine kopyalayınız. (umarım bunu biliyorsunuzdur. Telefonun usb sürücülerini yüklüyoruz. Telefonu bilgisayara bağlayınca Usb depolama birimini aç'a tıklıyoruz ve bilgisayarımızda ayrı bir flash disk gibi depolama birimi oluşuyor) Usb sürücüleri ve yüklemeyle ilgili aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

5-Root explorer'i açıyoruz SD karta yüklediğimiz klasörün içine giriyoruz. Öncelikle ilauncher.apk uygulamasını sytem/apk içine atıyoruz. Bu bizim sigortamız bir bakıma. Hatalı kopyalama olursa telefonumuzu bu launcher ile açalım diye... İşiniz bittikten sonra isterseniz bunu silebilirsiniz.

6- Sonra sırayla settings.apk, launcher.apk ve Contacts.apk'yı yine system/app içine yapıştırıyoruz. Bu işlemi yapmadan önce system bölümüne girince yazma iznini (Mount R/O) vermeyi unutmayınız. Bu bölüm herhangi bir risk taşımayacaktır. Yine de bu işlem öncesi kendi apk larınızı yedekleyiniz.
Bu işlemlerden sonra Telefonu yeniden başlatınız. Attığınız uygulamaları kontrol edince bunların tamen Türkçe olduğunu göreceksiniz.

7- Ancak Kilidi aç ve kapat bölümlerinin hala Türkçe olmadığını göreceksiniz. Şimdi asıl riskli bölüme geldik. framework-res.apk  aynı zamanda telefonun açılmasını da sağlayan bir uygulama Bunun için bu uygulamayı yüklerken riski kabul etmiş olacaksınız. (Benim denemelerimde hep açtı ama yine de %100 garanti veremem) Yine yazma izni vererek framework-res.apk uygulamasını system/framework altına yapıştırınız. Yeniden başlatınız.

İPUCU : Yine de 7. maddede belirttiğim riske girmek istemiyorsanız; bizde çare tükenmez :)))
Kendi framework-res.apk uygulamanızı sytem/app içine atınız benim verdiğim framework-res.apk system/framework altına yapıştırınız. Bu yöntemle açmama sorunu yaşamazsınız. İsterseniz telefonu böyle çalıştırısınız isterseniz riske girip kendi apknızı system/app altından silebilirsiniz. Karar sizin.

mtk 6575 telefonlarda 4.0.9 olmak koşuluyla bu apk lar büyük bir olasılıkla çalışacaktır. Ancak benim bunu deneme şansım yok. Risk alarak deneyebilirler. Deneyenler sonucu yazarlarsa hep birlikte fikir sahibi olur ve yükleyecek arkadaşlara da yön vermiş oluruz...

Hiç bir formda yer almayan  bu yöntem umarım işinize yarar.

Şimdiden %100 Türkçe telefonlarınız hayırlı uğurlu olsun.
Kolay gelsin.
Linkback: 4.0.9 romunuzu %100 Türkçe yapın
  • Gösterim 3,846 
  • MTK_Replika iPhone 4S (MT6573/6575)
  • 1 Yanıtlar

hocam bu yöntemi 4.2.2 de denesek ne olur peki .?

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious