MTK6573 İphone 4.0.9 Tamamen Türkçe 3 Launcher Destekli ve Çok hızlı rom

Başlatan sendegel, 29 Aralık 2013, 23:02:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Build date UTC : 20120628-062014
Android  v : 4.0.9
Baseband v: MAUI.11AMD.W11.37.SP.V23.F3, 2012/03/27 19:44
Kernel v : 2.6.35.7 (wangzijian@wangzijian-desktop) (gcc version 4.4.3 (GCC) ) #1  Thu Jun 28 17:09:09 CST 2012
Uboot build v : MAIN2.2.ubt.3254
LCD Driver IC : 1-h16_r61529

Telefonunuzun özellikleri yukarıdaki gibiyse yüklemeyi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Özellik tutmuyorsa kesinlikle yüklemeyiniz. Ayrıca yükleme sorumluluğu tamamen size aittir. Olası bir sorunda şahsım ve form sorumlu tutulamaz. Ayrıca karşılaşabileceğiniz sorunlarla ilgili İPUCU bölümlerini mutlaka okuyunuz.

Romu aşağıdan indirebilirsiniz:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

YÜKLEME

Yüklemeyi kesinlikle aşağıdaki Flash Tool ile yapınız:

1- Flash tool programını açınız. Scarter-Loading'e tıklayınız. Rom klasöründen MT6573_Android_scatter.txt'i seçiniz. Karşınıza bir ileti gelecek tamam deyiniz. PRELOADER ve DSP_BL (1. ve 2. sırada) işareti kaldırınız. İşaretli olmayanları (Nvram, misc, expdb, usrdata) rom klasöründen manuel olarak seçiniz. İlk ikisi hariç diğerlerinin hepsi seçili olacak ve rom klasörünün içindeki resme ve açıklamaya bakabilirsiniz.
2- Bilgisayarın telefonun comport sürücülerinin yüklü olduğundan emin olunuz. Telefonu kapatınız Download (F9)'a tıklayınız.  Usb girişine telefon kablonuzu bağlayınız. Yükleme başlayacaktır.

İPUCU:

1- 10-15 sn kadar geçmesine karşın yükleme başlamazsa usb kablosunu çıkarıp tekrar takınız.
2- Yine yükleme olmuyorsa büyük bir olasılıkla sürücünüz hatalı demektir. Bu telefonların yükleme ile ilgili comport sürücüleri farklı olduğunu unutmayınız. Bilgisayarım/aygıt yöneticisini yükleme esnasında açınız ve comport bölümünü kontrol ediniz. Burada comport değişir ve sarı ünlem işaretli ise yükleme yapamazsınız sürücü sorununu çözünüz.

LAUNCHER DESTEĞİ

1- Şu an romun içerisinde orijinal launcher'ı (launcher.apk) bulunuyor. Bu launcheri %100 Türkçeleştirdim. Gerekli düzenlemeleri yaptım. İconları daha estetik iconlarla değiştirdim. Daha hızlı ve telefonla uyumlu hale geldi.
2- iLauncherS (ilauncher2.apk)... Aslında romu orijinal launcher yerine bu launcher ile vermeyi çok düşündüm. Ancak yine de orjinali kalsın dedim. Ben telefonu bu launcher ile kullanıyorum. Bu launcheri kesinlikle denemenizi öneririm. Hem çok hızlı ve uyumlu hem de işinize yarayacak ekstra özellikleri var. Bunu da tamamen Türkçeleştirdim. Yazı fontunu değiştirdim. Telefona göre düzenledim. Masaüstündeki ilauncherS simgesine dokunarak Ekstra özelliklere ulaşabilirsiniz. Bazıları şunlar: Klasör oluşturup adını değiştirebiliyorsunuz. Masaüstünü kişiselleştirip istediğiniz Kısayolu oluşturabiliyorsunuz. (Örneğin ayarlar bölümünden bluetooth ayarlarını masaüstüne getirme gibi vb) Masaüstü klasörlerin iconlarını (her uygulamada olmayabiliyor) değiştirebilirsiniz. İstediğiniz uygulamanın masaüstü kısayol adını değiştirebiliyorsunuz. Simgeleri alfabetik olarak sıralayabiliyorsunuz. Yedekleyip yedeklerinizi geri yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca simge gölgesini de kaldırabiliyorsunuz. Yine uygulamanın üzerine sallantı olacak kadar basılı tutunca Sistem klasöründe olanlar da dahil X işareti çıkar istemediğinizdiğiniz uygulamaları silmeden gizleyebilirsiniz vb
3- EspierLauncher (espier.launcher.apk)... Bunu da tamamen Türkçeleştirdim ve uyumlu hale getirdim. Diğerlerine göre hızlı olmasa da (yanlış anlaşılmasın yavaş değil) özellik itabariyle çok fazla özelliklere sahip. Örneğin; yukarıda anlattığım özellikler yanında hem lokal hem de online duvar kağıdı değiştirebiliyorsunuz. Vb...

LAUNCHER YÜKLEME VE KULLANIMI

Bu iki launcheri aşağıdan indirebilirsiniz:

1- Launcheri indirin ve zipten çıkarın.
2- İstediğiniz Launcheri SD kartınıza atın Root Expolorer (bu rom ile birlikte telefonunuzda var) ile kopyalayıp SYSTEM/APP içine yapıştırınız ve telefonu yeniden başlatınız.

İPUCU:

1- Root Explorer ile system/app içine atmadan önce yazma izni (Mount R/O) vermeyi unutmayınız. (DATA/APP içine atmayınız ya da SD karttan kurmaya çalışmayınız kesinlikle çalışmaz)
2- Launcherleri yükledikten sonra telefon açılışında size hangi launcheri istediğinizi soracaktır. Ana sayfa (orijinal launcher), iLauncherS, Launcher(EspierLauncher) istediğinizi seçebilirsiniz.
3- Launcherleri denedikten sonra isterseniz açılışta "varsayılan olarak ata" yı işaretleyip diğer ikisini açılışta getirtmeyebilirsiniz. Ya da istemediğiniz launcheri yine Root Explorer ile (yazma izni vererek) silebilirsiniz.  Karar sizin... Ben hepsini ayrı ayrı ve üçünü birden uzun süre denedim hiçbir sorun yaşamadım. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bu iki launcher'ın Telefonunu İphone arayüzüne çevirmek isteyen diğer telefonlara da olacağını düşünüyorum. Yine de yüklemek isteyenler sorumluk alarak yükleyebilirler. Yükleyenler sonucu yazarlarsa diğer yükleyeceklere yol göstereceklerdir.

ROMUN İÇERİĞİ:

Room tüm bölümleriyle Türkçe ve çok hızlı bir hale getirildi.

TELEFONUN ANA UYGULAMALARI:
1- Framework (framework-res.apk) Tamamen Türkçeleştirildi. Açılışta artık "Kilidi aç" yazacak ve kilidi aç ve kapatma iconları estetik hale getirildi. Telefonunuzda açılan pencereler artık TÜRKÇE....

İPUCU:
1- Telefonunuz Kilit (kilidi aç) ekranındayken Home tuşuna 2 kez hızlı bir şekilde (Bilgisayarda çift tıklama gibi) basınız. Artık alt sağda (kilidi aç yazısının sağında) Kamera simgesi ve üstte (saatin altında) Müzik bölümü gelecektir. Telefon kilidini açmadan resim çekebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

2- Ayarlar (Setting.apk) %100 Türkçeleştirildi. Türkçeleştirmede bize uygun anlaşılır ve sade bir dil kullanmaya özen gösterdim.
3- Telefon-Kişiler (Contacts.apk)  Tamamen Tükçe oldu. Örneğin artık "Call" yerine "ARA" yazacak.
4- Diğer programlar mail, takvim, saat, safari tarayıcı, hava durumu uyumlu olmayanları uyumlu uygulamalarla değiştirdim ve tamamen Türkçeleştirdim. Saat ve takvim de artık başka ülkelerin değil Türkiye saati (İstanbul) olarak seçebileceksiniz.
5- Müzik Dowload iTtunes adıyla gelecek ve %100 Türkçe, Müzik programını da yine Türkçeleştirdim. SMS,FM Radyo, Pusula, Galeri, Hesap makinesi,  App Store(orijinal), Videolar, YouTube, Ses Kaydet, yine Türkçe ve uyumlu olduğunu belirtmeliyim. Not defteri yerine de kullanımı çok daha iyi olan Renklinot uygulamasını koydum. Ayrıca bunların estetik olmadığını düşündüğüm simgelerini değiştirdim.
6- İşinize yarayacağını düşündüğüm iki uygulama var. Masaüstünde bulunan Uygulamalar adlı uygulama, SD kartınızın ana dizininde olan "Apps" klasörünün içini, yine Oyun uygulaması, SD kartınızın "Games" klasörünün içini görmektedir. Eğer bu iki klasör SD kartınızda yoksa (apps ve Games) manuel olarak oluşturup indirdiğini uygulamalarınızı Apps klasörüne, Oyunlarınızı Games klasörüne atıp depolayabilir ve istediğiniz zaman Masaüstündeki Uygulamalar ve Oyun uygulamalarına tıklayarak kolayca yükleyebilirsiniz.

TELEFONUN ROOT UYGULAMALARI

1- Telefonunuz root olmuş halde gelecektir. Superuser, Mobiluncle Tool, Root Explorer orijinal haldedir. Ancak her telefonda olması gereken Reboot uygulamasını Türkçeleştirdim. Telefonunuzu açma, yeniden başlatma, ve kilit ekranına geçme işlemini bununla yapabilirsiniz. Bu uygulamaları açtığınızda sizden Superuser izin isteyecektir bu izinleri veriniz.

SİSTEM VE İŞİNİZE YARAYACAK YARARLI UYGULAMALAR
1- Sistem Bilgi uygulamasını tamamen Türkçeleştirdim. Telefonunuz ile ilgili hertürlü bilgiye bu uygulamayla ulaşabilir ve Telefonunuzla bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz.
2- Önbellek temizle, Bellek Temizle ve History Ereaser (geçmişi temizle) uygulamaları da yine Türkçe... Bu programları düzenli olarak kullanıp telefonunuzun şişmesini önleyebilir, daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

SON AÇIKLAMALAR:
1- Bu rom sadece bu formda verilmiştir. Başka bir forma verecek olanların (ben başka bir forma vermeyeceğim) kaynak belirtmesini hem etik hem de emeğe saygı anlamında rica ediyorum.
2- Romu yüklemeden önce kendi yedeğinizi her türlü olasılığı karşı almayı unutmayınız.
3- Romu yüklemeden önce yukarıdaki açıklamaları okuyunuz. Sorunla karşılaşma durumunu göz önüne alarak İPUCU bölümü oluşturdum. Bunları okuyup uyguladığınızdan emin olduktan sonra sorunu forma yazın ya da  bana mesaj atın... (malum çok özel msj geliyor ben elimden geldiğince cevaplıyorum ama özel msj atmadan önce lütfen ipucu bölümlerini okuyunuz)
4- Takdir edersiniz ki bu roma çok emek verdim. Hiçbir karşılık beklemedim. Ama sonuçlarını yazabilir, İşinize yaradıysa Teşekkür edebilirsiniz... Bu da bizi teşvik edecektir.... İşinize yarması dileğiyle....

SENDEGEL
Linkback: MTK6573 İphone 4.0.9 Tamamen Türkçe 3 Launcher Destekli ve Çok hızlı rom
  • Gösterim 5,132 
  • MTK_Replika iPhone 4S (MT6573/6575)
  • 1 Yanıtlar

Abi Çok güzel olmuş ellerine sağlık

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious