Android rom ve root (sabitlik)

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 19:49:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Android telefonlar için Root ve Rom kavramları nelerdir ne işe yararlar

Öncelikle Root tan başlamak istiyorum

android işletim sistemine kısaca baktığımızda linux tabanlı bir işletim sistemi olduğunu görüyoruz. Windows kullananlar bilirler administrator

yetkisi vardır aynı windows gibi linuxda da admin yetkilerine sahip olmak vardır buna ROOT denir

Peki bu root ne işe yarar

Root lu telefon kısaca şunları kazandırır

-Telefonda tam kontrol

-Rom(daha sonra işlicez)a göre telefonun istediğiniz yerindeki istediğiniz rengi değiştirmek(tabi bu çok detaya giriyor)

-Bazı programları çalıştırmak için

Bu programlara örek olarak sistem yazı stilini değiştiren sonra sistem yedeklemeyi sağlayan sonra ne bileyim öyle

-Normalde yapamadığınız herşeyi Root ile yapmak mümkündür

Zaten Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğundan istediğiniz herşeyde değişiklik yapabilirsiniz

Root Yapmadan Önce Bazı Soruları Cevaplamak istiyorum

S: Root atmak cihazın garantisini etkiler mi?

C: Türkiye servislerince alınan bilgiye göre evet garantiyi bozuyor ama yurt dışında bozulmuyor. Eğer teliniz yeniyse tavsiye etmiyorum en azından bi kaç ay için

S:Root atarken bir sorun olduğunda ne yapacağız

C: Eskidendi o tel bozulmaları felan bunda tekrar herşeyi baştan yapabilirsin yani düzeltebilirsin )

ROOT ALMAK

Artık sistem o kadar gelişti ki root için tek tıklama yetiyor

Bunun için küçük bir uygulamayı telefonunuza indirmek yeterli

DİKKAT DESTEKLEDİĞİ CİHAZLARA BAKIN  SİZİNKİ VARSA YAPıN YOKSA BANA SÖYLEYİN BAŞKA YÖNTEMLERDE VAR

Desteklediği cihazlar

Kod:

Compatibility for Qualcomm devices (Gandalf exploit only) :
Asus Padfone 1/2
Asus Padfone Infinity
Asus Transformer Pad Infinity TF700KL
BW T18+ (Fortis Evo)
Cloudfone Thrill 430x
Disgo 8400g
DNS S4504/S4503/S4502
FAEA F1
Gigabyte GSmart G1315 Skate
Gigabyte GSmart Rio R1
Google Nexus 4
Highscreen Spark/OMEGA Q/Blast/Strike/Boost
HTC One S
Huawei Honor Pro (U8950-1)
Huawei U8815/U8816 Ascend G300/G301
Huawei U8825D Ascend G330D
Karbonn Titanium S5
Kyocera Torque
Lenovo S870E
LG Nitro HD
LG L7 II P710/P714/P715
LG Optimus F5 (P875)
LG Optimus G E970/E975
LG Optimus L3 II E425
LG Optimus L5 E610/612/615
LG Optimus L7 II P710/P713/ P714/P715
LG Optimus L7 P700/Ğ 705
LG Optimus LTE 2
MEDION LIFE P4013
Micromax A111 Canvas Doodle
Oppo Find 5
Orange Nivo
Pantech Discover
Pantech IM-A840S Vega S5
Samsung Galaxy Win I8552
Sharp Aquos Phone SH930W
Sony Xperia E C1505/Dual C1605
Sony Xperia L C210X
teXet TM-3204R
teXet TM-4677
Xiaomi Mi-2S
ZTE V880G/ZTE V955
Waiting feedbacks ...

Compatibility for MTK devices (Boromir exploit only) :
Alcatel OT 4030D S'POP
Alcatel OT 8008D Scribe HD
Alcatel OT 997D
Alcatel OT Idol 6030X/6030D/6030H
Amoi N828
ASUS Memo Pad HD 7
Chinese Star S7589
DAXIAN XY100S
Explay HD Quad
Explay infinity II
Explay Polo
Explay Surfer 7.32 3G
Explay Surfer 8.31 3G
Fly IQ440 Energie
Fly IQ441 Radiance
Fly IQ442 Miracle
Fly IQ443 Trend
Fly IQ446 Magic
Fly IQ450 Quattro Horizon 2
Fly IQ451
GoClever Fone 570Q
Haipai I9389
Highscreen Alpha GTX
HKC Q79 3G
Huawei U8836D G500 Pro
IconBIT NetTAB Space 3G Duo
iOcean X7
Jiayu G2
Jiayu G3S
Jiayu G4
KENEKSI Beta
Lava iris 405
Lenovo IdeaPhone P700i
Lenovo IdeaPhone S720
Lenovo IdeaTab A3000-H
Lenovo IdeaTab S6000-H
Lenovo P770
Lenovo S820, S920, A390
Micromax Canvas HD
Motorola RAZR D3
Newman N1
Oppo findway U7015
OUMEI X5
Philips W536
Philips W736
Prestigio MultiPhone 4055
Prestigio MultiPhone PAP 4505DUO
Sharp AQUOS SH837W
Star S5 Butterfly
TeXet NaviPad TM-7055HD
Texet TM-5277
THL V12
THL W100 (130711)
THL W200
ZOPO C2 Platinum
ZOPO ZP 910
ZOPO ZP300+
ZOPO ZP900 Leader
ZTE V880G/H
ZTE V987 Grand X Quad
Waiting feedbacks ...

Compatibility for Huawei K3V2 devices (Pippin exploit only) :
Waiting feedbacks ...

Compatibility for Samsung devices (Legolas and Aragorn exploits only) :
Samsung Galaxy Core GT-I8262
Samsung Galaxy Proclaim S720C
Samsung Galaxy Young GT-S6312/GT-S6310
Samsung Lightray SCH-R940
Waiting feedbacks ...

Compatibility for Exynos devices (Sam, Frodo, Legolas and Aragorn exploits only) :
AT&T Galaxy Note 2 SGH-I317
Highscreen Explosion
Hyundai T7s
Impression 9702 (Exynos 4412)
Lenovo K860/Ğš860i
Newman N2
Meizu MX2
Samsung Galaxy Camera EK-GC100
Samsung Galaxy Note 10.1 GT-N8000, GT-N8010, GT-N8013, GT-N8020
Samsung Galaxy Note 2 GT-N7100
Samsung Galaxy Note 2 LTE GT-N7105
Samsung Galaxy Note 8.0
Samsung Galaxy Note GT-N7000
Samsung Galaxy S GT-i9000
Samsung Galaxy S2 AT&T SGH-I777
Samsung Galaxy S2 Epic 4G Touch - SPH-D710
Samsung Galaxy S2 GT-I9100
Samsung Galaxy S3 GT-I9300
Samsung Galaxy S3 LTE GT-I9305
Samsung Galaxy Tab Plus GT-P6200/GT-P6210
Samsung Galaxy Tab 7.7 GT-P6800/GT-P6810
Samsung SGH-i997 Infuse 4G
T-Mobile Galaxy Note 2 T-889
Verizon Galaxy Note 2 SCH-I605
iBerry Auxus CoreX2 3G and CoreX4 3G

Compatibility for Omap36XX devices (Gimli exploit only) :
Archos Gen8
Cliq 2 MB611
Coolpad Quattro 4G
Droid 2 (a955)
Droid 2 Global (a956)
Droid X (MB810)
LG Marquee LS855
LG P970 Optimus Black
Motorola DEFY+ (MB525 / MB526)
Motorola Droid PRO
Motorola Droid X
Motorola XPRT
Parrot ASTEROID Smart
R2D2 (a957)

İndirmek için

Ya da

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap tıkla ve indir

sonra ciazınıza kurun ve yükleyin

(bunun olması için bilinmeyen kaynakların açık olması lazım

açık değilse ayarlar-->güvenlik-->bilinmeyen kaynaklar tik koyun izin verin)

sonra install super user olsun ilk seçenek

daha sonra ise telefonunuza göre gandalf ya da aragorn u seçin kendisi root edecek ve succes derse telefon root edilmiştir yeniden başlatın ve hayırlı olsun

2.ROOT YAPMA YÖNTEMİ(bu sadece ace için anlatımdır buna benzerlerini google amcaya sorabilrisiniz)

bu dosyayı indirin

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

sd karta atın yani çıkarılabilir hafıza

ardından teli kapatın

hemen üstte gördüğünüz 3 tuşa aynı anda basın

karşımıza bunlar çıkacak

bunlardan apply from sd cart a basın ve root zipi seçin(hareket tuşları ses tuşarıdır)

seçmek için home tuşuna basın

o yükleyecek yükeleme bitince reboot system now a basın

tel açılınca uygulamalara gidin superuser varsa rootlanmıştır hayırlı olsun

Tekrar uyarayım: Root işlemi deneyimli kullanıcılar için tavsiye edilir. Bu işlem sonrasında telefonunuzda oluşabilecek bütün problemler sizin sorumluluğunuzdadır. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım

2.Kısım custom Rom yüklemek

Buna geçmeden öcen size vereceğim linkten clockworkrecovery i indirmenizi ve kurmanızı istiyorum çünkü çok lazım olacak

ClockworkMod Recovery için yapılması gereken işlemler

1-   Marketten "Rom Manager" adlı programı indirin. (Wi-Fi açık kalsın)

2-   Programa girin ve "Flash ClockworkMod Recovery" yi tıklayın. Program otomatik olarak yükleyecektir.

3- BİTTİ

Şimdi rom nedir ona geçelim

Eğer meraklı bir Android kullanıcısı iseniz Rom kavramını birçok siteyi kurcalarken görmüşsünüz demektir. Rom kavramı nedir peki? Ne işe yarar? Nasıl Rom atılır? Sizlere bu yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Rom, telefonunuzun iç dünyasında, işletim sistemi yüklenmesi için ayrılmış alandır. Bu kısma gerek telefon üreticisinin hazırladığı işletim sistemini, gerekse diğer 3. kişilerin hazırladığı özel Rom'ları ekleyerek işletim sisteminizi yükseltebilir, alçaltabilir siniz.  Ancak Android telefonunuza Rom yükleyebilmek için bir dizi işlem uygulamaya ve telefonunuzda birazcık değişiklik yapmaya ihtiyacınız var.

Rom alanına telefonu root ederek ulaşabilmektesiniz. Bu nedenle ilk olarak telefonunuzu root etmelisiniz. Root işlemi ile ilgili gerekli bilgileri "Root nasıl yapılır?" yazımızda zaten paylaşmıştık.

Rom yükleme işlemi tehlikelidir. Telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir siniz. Bu nedenle konu hakkında uzunca bir araştırma yapmadan kesinlikle Rom atma ve Root işlemlerine kalkışmayınız.

Peki kaç çeşit Rom mevcut?

Telefon üreticilerinin telefona uygun olarak özelleştirerek yayınladıkları ve diğer 3. kişilerin yayınladıkları olmak üzere 2 çeşit Rom mevcuttur. Yeni bir Android telefon aldığınız zaman içerisinde hali hazırda yüklü olarak bulunan veya telefona ait aracı program ile yüklediğiniz Rom'lar üretici kaynaklıdır. Bu Romlar güvenilirdir ve telefonun sahip olduğu tüm özellikleri kapsar.

Bir de 3. kişilerin yayınladıkları var ki bazı özelliklerden kısarak telefonu daha kullanışlı hale getirenler.

şimdi kısaca rom nasıl yüklenir ona geçmek istiyorum bunun için hedef aldığım telefon desire hd (benim eski tel)

genel itibari ile aynıdır rom yüklemek teller için

ROM YÜKLEMEK

Rom yüklemeniz için tabiki de root olması lazım ki onu yukarda anlattım

ÖNEMLİ

Yeni bir rom kurmadan önce mevcut stock(orjinal) romunuzun yedeğini almanızı tavsiye ederim. (özellikle de Türkiye garantili cihazlar için)onu az sonra anlatacağım,

ÖNEMLİ

Bu bölümdeki anlatımdan ziyade öncelikle kurmak istediğiniz romun hazırlayıcısının anlattığı şekilde romu yüklemeniz tavsiye edilir. Her ne kadar çoğu romun (neredeyse tamamının) yüklenmesi aşağıdaki şekilde olsa da; bazı romlarda, romların düzgün çalışması için yükleme esnasında bazı ek işlemler gerekebilir. (örn: radio değişikliği) Öncelikle kullanacağınız romun hazırlayıcısının talimatlarına uyun.

1-   Custom rom yüklemek için istediğiniz bir romu indirin. Zipli olarak SD kartınıza atın.(zipli dosya için google amcaya " rom" şeklinde arama yapın eminim telefonunuz için sürüyle rom çıkacaktır

2-   Rom Manager' dan ClockworkMod'a geçin. ("Reboot into Recovery" tıklayın) (bu programın kendisinden de geçebileceğiniz gibi yüzde%90 ses kısma ve teli açma tuşu ile de olur tavsiyem programın içinden yapmanız)

3-   "install zip from sd card" seçin ve sd kartınıza atmış olduğunu romu bulup seçin.

4-   Cihaz romu otomatik olarak yükleyecektir. Cihaz yeniden başlayana kadar bekleyin.

5-   BİTTİ

NOT: Recovery menüsünde gezinmek için ses "+" ve "-" tuşlarını; seçim yapabilmek için de "power" tuşunu kullanmaktayız.

NOT: Yeni bir rom yüklemeden önce recovery menüsünde "wipe data / factory reset" ile cihazın hafızasının temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

NOT: Yeni bir rom kurmadan önce ClockworkMod Recovery aracılığı ile mutlaka eski romunuzun yedeğini alın. (Recovery menüsünde "back up & restore" seçeneği)

bu kadar yeni romunuz hayırlı olsun

Gelelim yedekleme işlemine

I. UYGULAMA YEDEKLEME

Cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürdüğünüzde yada yeni bir rom yüklediğinizde sonradan kurmuş olduğunuz tüm uygulamalar doğal olarak silinmektedir. Tüm bu uygulamaları tekrardan arayıp, kurmak yerine hepsinin yedeğini tek bir tıkla hafıza kartınıza almanız mümkün. Daha sonra istediğiniz zaman silinmiş uygulamalarınızı geri getirebilirsiniz.

Titanium Backup uygulaması ile cihazınızdaki her şeyin(sistem dosyaları da dahil) yedeğini alabiliyoruz. Ancak bu programı kullanabilmek için cihazınızın root edilmiş olması gerekmekte. Bu uygulamayı yükledikten sonra cihazınıza yüklediğiniz programların yedeğini şu şekilde alabilirsiniz;

1- Titanium Backup uygulamasına girin

2- Yukarıda 2. sekmeye (Backup&Restore) tıklayın

3- "menu" tuşuna basın "batch" seçeneğini seçin. Önünüze bir seçenekler listesi çıkacak.

4- 2. sıradaki "back up all user apps" seçeneğini seçin.

5- Cihazınızda yüklü olan tüm programların listesi çıkacak. Orada hangi programların yedeklenmesini istiyorsanız yanındaki onay kutucuğunu aktif edin.

6- En üstte "Run the batch operation" yazar. Ona tıklayın.

7- Program seçmiş olduğunuz uygulamaların yedeğini hafıza kartına alacaktır. (/Titanium Backup klasörü içinde)

8- BİTTİ.

Önceden yedeğini aldığınız uygulamaları geri getirmek için;

1- 3. adımın sonuna kadar gelin

2- Önünüze çıkan listeden "restore all apps with data" seçeneğini seçtiğiniz zaman yedeğini aldığınız tüm uygulamalar geri gelecektir.

3- BİTTİ.

II. ROM YEDEKLEME

(bunu rom atmadan önce mutlaka ama mutlaka yapınız)

Mevcut romunuzun yedeğini almak için ise;

1- Cihazınızın Recovery menüsüne girin.(clockworkmod dan da girebilirsiniz yahut ses kısma ve güç tuşu

2- Backup&Restore seçeneğine gidin.

3- Backup seçeneğini seçtiğiniz anda otomatik olarak sistem yedeğiniz hafıza kartınıza alınacaktır. (/clockworkmod/backup klasörü içinde)

Yedeğini aldığınız custom romu tekrar yüklemek için;

1- Cihazınızın Recovery menüsüne girin.

2- Backup&Restore seçeneğine gidin.

3- Restore seçeneğini seçin.

4- Hafıza kartınızda önceden yedeği alınmış rom geri yüklenecektir.

Bu yedekleme orjinal rom için de geçerlidir

Uyarılar

1-Root işlemi garantiyi devre dışı bırakır bu yüzden en azından tel eski (bi 3 5 ay geçsin) ya da ikinci el garantisi olmayan olursa sizin için daha iyi olur

2-Root işlemi geri almaya unroot denir garantiyi geri getirir

3-Rom işlemi telefon rehberi de dahil hafızadaki herşeyi siler dolayısıyla yedeklerinizi almayı unutmayınız

4-Anlattığım işlemlerin hepsinde belli düzeyde tehlike mevcut ama anlatılanlardaki gibi yaparsanız bir sıkıntı çıkmıyor (şahsen ben desire hd de kaç rom yükledim haberim yok çok rom geldi geçti

Bu yüzden SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM AMA ELİMDEN GELDİĞİNCE YARDIM DA EDERİM

Linkback: Android rom ve root (sabitlik)
  • Gösterim 3,086 
  • Google, Android
  • 0 Yanıtlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious