MTK Firmware Adapter Tool ile ROM Port işlemi

Başlatan ssteel, 15 Şubat 2014, 02:29:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba Arkadaşlar Rom port işlemi ile ilgili biraz araştırma yaptım ve Port işlemi için Bi tane program buldum.
Port işlemi nedir öncelikle bunu açıklayalım. Port işlemi CWM den yükleyebilceğimiz ve Sistemimiz için çalışan Rom üzerine aynı özelliklerde (kernel, ekran çözünürlüğü. vb.) başka bir romdan değiştirmek istediğimiz uygulama, grafik, medya ve yapılandırma dosyalarını kopyalayıp değiştirerek özelleştirilmiş rom elde etme işlemidir.

Not: Yapacağınız çalışmalarda cihazınıza yükleme sonucu oluşacak hatalardan ben ve site sorumlu değildir. Bu yüzden port rom yüklemeden önce cihazınızın mutlaka flash tool yedeğini almalısınız. Sonuçta yapılan hiç bir özelleştirilmiş rom ilk seferinde stabil çalışmaz yada hiç çalışmayabilir. Geçelim Programın Kullanımına.. Daha anlaşılır olması için resimler üzerinde elimden geldiğince açıklayarak anlatım yaptım. yinede kafanıza takılan soruları bu başlık altından çözebiliriz. Şimdiden Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Öncelikle aşağıdaki linkten Programı İndiriyoruz

• Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

• (Resmin büyük hali için resmi yeni sekmede açın)

öncelikle bu kısımda gerekli dil ayarını ve boot dosyası düzenlemek istiyorsak boot dosyası ayrıştırmayı yapıyoruz

(Resmin büyük hali için resmi yeni sekmede açın)

Bu sekmede cihazımızın platformunu seçince program port işleminde hangi dosya ve dizinleri değiştirmemiz gerektiğini öneriyor.

Bu kısım ise Temel rom ve bu temel romda değiştireceğimiz dizin ve dosyaların kullanılacağı port rom seçim bölümüdür. Tekrar hatırlatmakta fayda var kullanacağınız port rom sisteminizle uyumlu olmalıdır (kernel, ekran çözünürlüğü vb.) yoksa yaptığınız rom un çalışmama ihtimali daha yüksek

Bu kısımda son işlemlerimizi yapıyoruz. Rom ismini ayarlam, oto boot paketleme ve oto zip rom imzalama vb.

Yaptığımız port rom zip şeklinde olacaktır ve Bu rom u Sd kartınıza atıp Recovery den yüklemeyi şu anlatıma göre yapabilirsiniz:

Uyarım: Anlatılacak yükleme uygulamasını yaparken kesinlikle başka bir işlem yapmaya kalkışmayın başka başka sıkıntılar çıkar iş yarım kalır.
    Öncelikle Cihazınızdaki Rehber,Fotoğraf ve diğer tüm bilgilerinizi yedekleyin
    Rom'u Yüklemeden önce Bataryanız %30 'dan aşağı olmasın ne olur ne olmaz Romu yüklerken sorunlarla uğraşmayalım.

Kurulum Adımları

1-Cihazı Yedekledikten sonra Cihazdaki temizleme adımlarımızı tek tek uygulayalım. (bunun adınada wipe uygulaması deriz )

- advanced/wipe dalvik cache
    -advanced/fix permissions
    -wipe cache partition
    -wipe data/factory reset

2-Bu uygulamada ise sistem dosyalarını temizleyeceğiz

- format /cache
    -format /system
    - format /data

3- Bu işleme geçtiğimizde cihazımıza wipe işlemini yapmış oluyoruz
    gelelim şimdi zip romumuzu kurmaya
    romu kurarken sizlere en basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
    şimdi misal dosyamız benimromum.zip. bu isimdeki romumuzu hafıza kartımıza atalım
    ve cihazımızı recovery moduna alalım.
    karşımıza çıkan yazılardan install zip from sdcard bölümüne giriyoruz ve karşımıza tekrar listeler çıkacak.
    ve orada bizim yaptığımız rom yani basit dilde örnek verdiğim benimromum.zip adlı romu bulup üstüne geliyoruz ve ardından dosyamızı seçiyoruz yes'e basıyoruz yapmış olduğumuz romumuz yüklemeye girmiş oluyor. bu yükleme süresi ise romun büyüklüğüne göre değişmektedir.

Uyarı;
    Romumuzu Yükledikten sonra Cihazımızda sıkıntı çıkarsa cihazımızı tekrar recovery moda alıp aşağıdakileri uygulayalım hiç bir sorun kalmayacaktır.(Hala sorun yaşıyorsak rom port işleminde hata yapmışızdır)

- advanced/wipe dalvik cache
    - advanced/fix permissions
    - wipe cache partition
    - wipe data/factory reset

ve ardından Reboot u seçtiğimiz zaman Romu sağlıklı bir şekilde yüklemiş oluyoruz güle güle kullanın

[/b]
    Linkback: MTK Firmware Adapter Tool ile ROM Port işlemi
    • Gösterim 24,768 
    • Rom yapımı ile ilgili döküman ve program paylaşımı
    • 20 Yanıtlar

emegine saglık çok güzel anlatım olmuş
    Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Hocam bunu videolu anlatıp videoda bir port rom yapar mısınız? Değişik telefonlara olmasın mesela bir S3'ün romunu diğer S3'e portlayın. Ozaman yapacak arkadaşlar daha iyi anlar. Şimdi onu mu yapsam şunu mu yapsam diye düşünmezler.
    Sorunu olan arkadaşlar mesaj veya istek yollayabilir. Nick ini söylerse iyi olur.

Hocam bunu videolu anlatıp videoda bir port rom yapar mısınız? Değişik telefonlara olmasın mesela bir S3'ün romunu diğer S3'e portlayın. Ozaman yapacak arkadaşlar daha iyi anlar. Şimdi onu mu yapsam şunu mu yapsam diye düşünmezler.

birincisi istediğin şey için elimde s3 cihaz olmalı ki port romu test edebileyim. çünkü stabil bir rom için defalarca rom üzerinde oynama yapmak gerekebilir.
    ikincisi şu an rom yapacak kadar geniş zamanım yok olunca videolu anlatımı zaten elimden geldiğince yapacam.
    üçüncüsü bu konuları en ince detayına kadar öğrenmeden böyle bir çalışma yapmayı düşünmüyorum. araştırmalarım sürmekte.
    bu konuyu rom modifiye konusunda istekli olan arkadaşlara alternatif bir rehber olması için açtım. Çalışmalarım devam edecek

Benim o s3 tabirim örnekti sizde hangi telefon varsa ondan demek istedim. Zamanınız olduğunda anlatın sorun değil zaten şuan port rom düşünmüyorum.
    Sorunu olan arkadaşlar mesaj veya istek yollayabilir. Nick ini söylerse iyi olur.

sistem gereksinimleri neler?bende bu hatayı verdi.

java veya framework düşük olmalı.

cwm brick durumda nasıl yapabiliriz sadece flash tool yedeğim var benim ikonlarımdan felan memnun deilim parlaklığım çok yükse en düşügü bile çok fazla ayarlar kısmım 1-1 deil + kilit ekranım süper yanlız kilit ekranı resmini değiştiremiyosunuz ne yapabiliriz bide romum hızlı deil facebookda bile kasma oluyor fazla şekilde k.g

hocam 480x800 romu 540x960 a portlama ihtimalimiz var mı bu veya başka bir programla

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious