Herkes İnternet'e bağlanırsa ne olur?

Başlatan Tekyürek, 27 Ekim 2014, 01:03:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. Herkes İnternet'e bağlanırsa ne olur? Dünya üzerindeki herkes İnternet'e bağlanırsa ne olur? Bu  sorunun cevabı gerçekten ilginç...

  İnternet'te aktarılan veri miktarı hızla artıyor. Gelecekte ne kadar veri  kullanacağımını merak eden bir bilgisayar uzmanı, düzenlediği araştırmada her  gün 3GB veri aktarımı yapacağımız sonucuna vardı.

 Genellikle pek akla gelmese de veri indirmek de enerji tüketimine neden olan  bir aktivite. İngiliz Bristol Üniversitesi'nde görevli bir bilgisayar uzmanının  raporundaki rakamlara göre sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

 Araştırmacılar, gelişmiş bir dünyada her kullanıcının aynı seviyede medya  tüketimi yapacağını ve tamamen bulut teknolojisine geçeceği varsayımını  kullandılar. Bu varsayımlar altında araştırmacılar, kullanıcıların her gün  3GB'dan fazla bir veriye ihtiyaç duyacağını hesapladılar. Bu 2030'da tüm nüfus  için 2.570 exabayt'a denk geliyor (bir exabayt, bir milyar gigabayttır). Bu  etkinlik için gereken güç ise 1.175 gigawatt'a ulaşıyor.

 Bu dev rakamlar, geçtiğimiz günlerde IEEE CloudCom 2010'da görüşlerini  paylaşan araştırmacılar Chris Preist ve Paul Shabajee'i harekete geçirdi.  Araştırmacılar tüketimle ilgili bazı stratejiler önerdiler. Preist ve  Shabajee'ye göre kullanıcılar 'dijital çöplüğü' azaltacak bir davranış biçimine  sahip olmalılar. Örneğin web sayfası tasarımları daha az veri kullanacak şekilde  tasarlanmalı ve gereksiz yere yüksek çözünürlüklü resimler kullanılmamalı.

 Gelecek hakkındaki benzer araştırmalar oldukça karamsar olsa da Priest bu  konuda umutlu: "Gelecekte çevre konusunda bir takım sıkıntılar meydana çıkacak  olsa da, dünyanın büyük bir bölümünün geniş bant bağlantıya sahip olması büyük  bir olasılık."
Linkback: Herkes İnternet'e bağlanırsa ne olur?


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,692 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.