Android ve iOS İşletim Sistemleri Arasındaki Farklar Nedir?

Başlatan faraday59, 28 Ocak 2020, 22:08:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iOS ve Android işletim sistemleri arasındaki farkları teknolojik olarak bilmek telefon alırken neyi nasıl seçeceğinize dair sağlam bir fikir verebilir.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapişletim sistemi nedir?
işletim sistemi en basit tabiriyle donanım ve kullanıcı arasındaki iletişimi sağlayan programdır. ekrana basarak yapmayı talep ettiğiniz şeyi donanıma iletir diyebiliriz.

bu iki işletim sistemini kullanan cihazlar sıkça karşılaştırılmakta. bu yazıyı okuduktan sonra bu iki işletim sistemini kullanan telefonları daha rahat karşılaştırabilirsiniz.

bu iki işletim sisteminin en büyük farkı yazıldığı dillerdir. ios swift dili ile yazılmıştır. swift ise yine apple tarafından geliştirilmiş ve objective-c üzerine kurulmuştur. objective-c'yi bildiğimiz c dili olarak düşünmenizde bir kayıp görmüyorum. android ise java kullanarak yazılmıştır.

bu iki dilin sahip olduğu farklı özellikler yüzünden bu iki işletim sistemi birbirinden farklılaşıyor. şimdi, c dili düşük seviye bir programlama dilidir. düşük seviye terimini ise donanıma daha yakın olarak düşünebilirsiniz. dolayısıyla bu dil programcısından yüksek donanım bilgisi talep eder. bu dil donanıma yakın olduğu için esnekliği azdır. bu dille yazılmış bir program farklı bir donanım üzerinde çalışmayabilir. ios cihazların hepsinin neredeyse aynı olması bu yüzdendir. zaten fark etmişsinizdir ki ios işletim sistemini apple telefonlar dışında görmezsiniz, çünkü apple cihazlara göre terzi işidir. yine apple cihazların başka cihazlarla bağlantıya pek müsade etmemesi bu yüzdendir.

bu yüzden apple'ın her türlü aksesuarını yine apple üretir, başka aksesuarlar sorun çıkarır.


bu dar hareket alanına rağmen neden bu dil tercih ediliyor peki?
çünkü makineye oldukça yakın olması diğer programlama dillerinin erişemeyeceği bir hız kazandırıyor. apple cihazlar takdir edersiniz ki diğer cihazlardan daha stabil ve hızlıdır. kendisine terzi işi olarak üretilen bu işletim sistemi sayesinde diğer cihazların 4 gb ram ile yaptığı işi 2 gb ram ile yapabilir, daha yavaş işlemciyle daha iyi sonuç verebilir.

ios cihazların android cihazlardan daha düşük performanslı donanım kullanmasının nedeni işte budur:

yazılımı yetkindir ve yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duymaz. düşük performans donanım ise daha düşük enerji tüketimi dolayısıyla daha yüksek pil ömrü olarak karşınıza çıkar.


gelelim android'e
android java ile yazılmıştır. java ise makine üzerinde çalışmaz, makine üzerine bir sanal makine kurar (java runtime environment yüklersiniz ya, heh işte o). java yazılımlarının çalıştığı bu sanal makine ise hep aynıdır. dolayısıyla herhangi bir donanımda yazılmış bir java yazılımı diğerinde sorunsuz çalışır. bu yüzden android'i her cihazda görebilirsiniz. android işletim sistemini çok farklı markalarda görmeniz bu yüzdendir. daha esnektir, sağa sola her şeyi yapmaya izin verir çünkü makineyle uyum sorunu yaşamaz. hafıza kartı takarsınız, bilgisayara bağlarsınız, değişik markaların farklı farklı aksesuarlarını kullanabilirsiniz. fakat bunun için daha güçlü donanıma ihtiyaç duyar bu da enerji maliyetini artırır, dolayısıyla pil ömrünü düşürür.


kısacası

ios işletim sistemi kullanıcı --> ios --> donanım yolunu izlerken

android işletim sistemi kullanıcı --> android --> java sanal makine --> donanım yolunu izler.

android'in izlediği yol daha uzun olduğu için daha güçlü donanıma ihtiyacı vardır ve ios'tan daha yavaştır. fakat sanal makine üzerinde çalıştığı için daha esnektir.

bu bilgiler ışığında telefonların işlemci hızını, hafızalarının büyüklüğünü kıyaslamanın isabetsiz bir yorum olduğunu görebilirsiniz. dolayısıyla telefon alırken donanımın özelliğine bakmayın.

daha özgür ve geniş bir ortam için pil ömründen ve stabiliteden feragat ederek android'i seçebilirsiniz.

ben zaten çok şey istemiyorum stabil olsun, güvenliği fazla olsun, bozulmasın, istediğim işi hızlı halletsin istiyorsanız da ios tercih edebilirsiniz.


konu bilgi amaçlıdır  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap tarafından hazırlanmışdır 

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linkback: Android ve iOS İşletim Sistemleri Arasındaki Farklar Nedir?


  • Android version: 9.0
  • LCD Driver IC: 355737029939152
Payşatığım dosyaları telefonunuza yüklerseniz veya işlemleri uygularsanız tüm sorumluluğu almışsınız demektir.
Ben ve Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap ailesi hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • Gösterim 94 
  • Yeni Başlayanların Temel Düzeyde Öğrenmesi Gereken Bilgiler
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.