Xiaomi Mi 5 Global Orjinal Rom Yükleme Anlatım Rom (Link )

Başlatan Tekyürek, 12 Mart 2018, 22:00:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xiaomi Mi 5 - Global Orjinal Rom Yükleme

Mi 5 Türkiye de resmi olarak Xiaomi firması tarafından satılmıyor, ithalatçılar vasıtası ve güvencesi ile satılmakta ki, bu nedenle lokalizasyon açısından sorunların özel (custom) romlar ile çözülerek sunulması gelenek olmuş. Sonuç olarak "Özel Rom" 'lar güncelleme almıyor !

Peki ne yapabiliriz kısmına biraz kafa yordum ve burada sizin ile paylaşmak istiyorum. Gelelim ne yaptığıma öncelikle Cihazın "Ayarlar" --> "Telefon Hakkında" menüsüne girerek MIUI sürümünü kontrol ettim, bu alanda "MIUI Global 7.2.8.0.0 MAACNDB" ifadesi yer almaktaydı, internette biraz araştırma yaptığımda bunun ithalatçı firma tarafından özelleştirilmiş bir rom olduğunu öğrendim. Aşağıda göreceğiniz gibi Özel romlar update almamakta.

Böyle bir durumda ürünü kullanmadan iade edebilir veya ithalatçı onaylı destek servisine göndererek global resmi rom'un yüklenmesini isteyebilir yada benim gibi kendiniz bu rom'u yüklemeyi deneyebilirsiniz. Tabi birazdan paylaşacağım bilgiler deneyimlerimden elde edilmiş bilgiler olup rehber niteliğinde olmadığını bilmenizi isterim, kısaca uygularsanız sorumluğunu almışsınız demektir.
Rom nasıl update edilir ?

Başlangıç Aşaması ;
  • 64 bit mimarisine sahip bir bilgisayarınızın olması şart ! bilgisayarınızın sistem ayarlarından bunu teyit edebilirsiniz, aksi halde hata almanız kaçınılmaz olacaktır.
  • Gerekli USB driver 'ların bilgisayarınıza yüklü olması gerekmekte dosyaları Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yapedinebilirsiniz.
  • Hazırlık sürecinde telefonunuz üzerinde yapmanız gereken işlem ise USB Debuging ( USB Hata Ayıklama ) özelliğini aktif etmeniz.Bunun için  "Ayarlar" --> "Telefon Hakkında" --> "MIUI sürümünü" alanını "Tebrikler, Geliştiricisiniz" mesajı gelene kadar peş peşe tıklıyoruz,bir önceki menüye dönerek "Ek Ayarlar" menüsüne girerek aktif ettiğimiz "Geliştirici Seçenekleri" menüsü altında "USB Hata Ayıklama" yı aktif ediyoruz.
  • Kullanacağımız Programlar sırasıyla;
    • Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap ( Aşağıda bahsedeceğim, öncelikle resmi siteden onay almamız gerekmekte. )
    • Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap ( Rom Flashlamak İçin )
    • Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap ( Cihaz Bootloder kilidini kontrol etmek ve Cihaza FastBoot komutlarını iletmek için )
    • Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap ( Açılan Sayfada "Xiaomi Mi 5 Latest Global Developer Version Fastboot File Download" veya "Xiaomi Mi 5 Latest Global Stable Version Fastboot File Download" dosyasından birini indirebilirsiniz, Developer sürümü beta testindeki güncellemeleri de almaktadır.)
        Bootloader  Unlock ;
        Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap programını kullanabilmek için Xiaomi sitesi üzerinden başvuru yaparak, onay almış olmanız gerekmekte başvuru sonrasında MI Unlock Tool vasıtası ile bootloder kilidini kaldırabilmektesiniz. Unutmadan onay süreci 7 ile 14 gün arasında değiştiği konuşulmakta. Başvuru ile ilgili detaylı bilgilendirme Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap (Ben sabırsız bir insan olduğum için bunu beklemedim ama sizin beklemenizi şiddetle tavsiye ederim bu şekilde hiç sorun yaşamamış olursunuz.)
         Son Aşama ( Kontroller ve Global Rom Yükleme ) ;
        Tebrikler, unlock için onay sms 'i size bildirildi ve MI Unlock Tool ile işlemi gerçekleştirdiniz demek, şimdi yapacağımız bootloder kilidinin başarılı bir şekilde aktif olup olmadığını kontrol etmek. Bunun için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap kurulumu yapıp dosyayı çalıştırmak, açılan ekrana
Alıntı Yapfastboot oem device-info
komutu girdiğimizde aşağıdaki görselde olduğu gibi
Alıntı Yap<waiting for any device >
uyarısı gelecektir.

( USB kablosunu takılı değilken ) Şimdi yapılması gereken açık olan cihazınızı kapatıp,  "Ses Kısma Tuşu + Güç Tuşuna" aynı anda basılı tutarak aşağıdaki şekilde Fastboot moduna almak !

Bilgisayar ekranına dönersek eğer usb kablosunu Cihaza bağladığınızda terminal ekranında aşağıdaki bilgiler çıkacaktır.

Mavi ile ifade edilen alan da "false" ifadesi "true" ya dönmediği sürece MI Flash Tool ile ROM atamazsınız, eğer MI Unlock Tool ile kilidi açtıysanız bu alanda "true" yazısı göreceksiniz. Artık Grobal ROM Flashlamaya hazırız.

Mi Flash Tool 'u açtığınızda aşağıdaki görüntü ile karşılacaksınız cihazı usb kablosu ile bağlandığında tool üzerinde bir com ( bağlantı noktası aktif olacaktır, flaslayacağınız Global rom 'u sıkıştırıldığı ortamdan çıkarıp "Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap konumu altında bir klasöre kopyalayarak Tool üzerinde bu adresi gösteriyoruz ve flash tuşuna basıyoruz. 30 dk içerisinde yeni global romunuzu kullanabilirsiniz.

Xiaomi Mi5 Global Rom yüklemenin bir diğer yolu olan "Fastboot EDL Modu" yöntemi ile unlock yapmadan yüklemeyi başardım ama bu çok riskli bir işlem olduğu için paylaşmayı çok uygun görmüyorum yinede talepte bulunursanız, deneyimlerimi seve seve paylaşırım.

Yüklenen Rom 'un güzelliğini aşağıdaki videoda görebilirsiniz, keyifli seyirler !

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linkback: Xiaomi Mi 5 Global Orjinal Rom Yükleme Anlatım Rom (Link )
  • Gösterim 2,220 
  • Xiaomi Redmi Telefonlar
  • 0 Yanıtlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious