Telefonum Tamamen Sustu. (Brick oldu.) Şimdi ne yapacağım?

Başlatan sendegel, 06 Nisan 2014, 23:18:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Telefonunu açılmama sorunu 3 şekilde oluşur:
1-Telefon ilk açılış ekranında kalır ama tamamen açılmaz.
2-Telefon hiç bir tepki vermez ve açılmaz. Ancak bilgisayara bağladığımız zaman comport bölümünde pc bilgisayarımızı görür
3-Telefon hiç tepki vermez ve tamamen susmuştur. Bilgisayar da telefonu görmez.

Telefonunuz 3. bölümde anlattığım şekildeyse; (Telefon hiç tepki vermez ve tamamen susmuştur. Bilgisayar da telefonu görmez.) Bu bölümü dikkatlice okumanızı ve yazılanları uygulamanızı tavsiye ederim. Korkmayın telefonunuzu açacaksınız.

Önceki bölümde anlatmıştım ancak yine de hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Eğer telefonunuz pc yi görmüyorsa önce aşağıdaki işlemleri yapınız. Yani gerçekten brick olup olmadığından emin olmanız için aşağıdaki yöntemleri deneyiniz.

Birincisi kablonuz hatalı/bozulmuş olabilir; yeni ya da sağlam olduğundan kesin emin olduğunuz başka bir kablo ile deneyin. (şarj alması sizi yanıltmasın veri iletimi ayrı sarj alması farklı şekilde olmaktadır)
İkincisi Bilgisayarım Aygıt yöneticisini açık tutun. Sağlam kablo ile yaklaşık pilli ve pilsiz usb ile bilgisayara bağlayın Aygıt yönetisinde bir değişiklik oluyor mu gözleyin. (Aygıt yöneticisi comport bölümüne gelip hemen gidebilir. Böyle ise çok iyi bilgisayar teli görüyordur) Eğer buna rağmen hala sorun çözülmüyor ise aşağıdakileri sırayla deneyin:
a)Power ve ses açma tuşuna basın b) Power ve ses kısma tuşuna basın c) Power, ses açma home tuşuna basın d) Power, ses kısma home tuşuna basın
Eğer yine de aygıt yöneticisinde hiç bir tepki yoksa Telefonunuz Brick olmuş demektir.

Burada mantığımız şu olacaktır: Biilgisayarın telefonu görmesini sağlamak. Çünkü bilgisayar görmeden telefona yazılım atamayacağız ve buna bağlı olarak telefonu kurtarama şansımız da olmayacaktır.
Bilgisayar telefonu gördüğü zaman işimiz kolay. Flash Tool açarız. Telefona uygun yedek/romu yükleyecek hale getirerek gerekli yüklemeyi gerçekleştiririz. Daha önceki 4. bölümde Flash tool yüklemeyi anlatmıştım.

Şu an için kullanılan iki seçenek var.
Önce birinci seçeneği uygulayınız anac bu seçenek sonuç vermezse ikinci seçeneği deneyebilirsiniz.

1. Seçenek: Telefon usb kablosu üzerinde değişiklik yapılarak Bilgisayarın telefonu görmesini sağlamak.
Bunu için aşağıdaki linki inceleyiniz. Resimli ve videolu detaylı anlatım mevcut. (Bu çalışması nedeniyle Osmantelli arkadaşa teşekkür ediyorum.)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

2. Seçenek telefon üzerinde Test noktasını ile telefonumuzu bilgisayarımıza tanıtmak:

Orjinal ya da replika telefonlarda böyle bir duruma önlem açısında test noktası bulunmaktadır. Bu Telefonun ana kasası içinde genellikle kücük daire şeklinde ve bir çok telefonda üzerinde "kcolo" yazar. Bu nokta her telefonda farklı yerlerde olabilir. Telefonu bu yöntemle açmak için bu noktayı maalesef bulmak zorundasınız.

Yukarıdaki resimde test noktasını bulduk şimdi ne yapacağız?

1- Telefonunuzun pil girişinin bulunduğu yerde +(artı) ve -(eksi) uçlar vardır. Öncelikle buraya enerji vermemiz lazım.
Önce pili takarak bu enerjiyi pil ile verebilirsiniz. BUnu deneyiniz ancak bu bazen olmayabiliyor. O zaman şarj aletimizi usb girişi öncesi kesiyoruz. 4 tane küçük kablo göreceksiniz. Ayrıca dış yüzeyinde şase işlevini gören kablo olabilir bunu da sayarsak 5 kablo diyebiliriz. Bunlar farklı renklerdedir. Ancak iki tanesi şarj için 2 tanesi de veri iletimi içindir. Bize şarj olan iki kablo lazım. Bunları biri artı diğeri eksi'dir. Genellikle kirmizi renk artı(+) dır. siyah renk de eksi(-)'dir. Siz yine de ölçü aleti yardımıyla bundan emin olunuz. Bu kablo uçularını pil girişinde artıyı artıya eksiyi eksiye gelecek şekilde bağlayınız. Lehimlemek daha mantıklı olacaktır. Yine eksi uca iki tarafı açık bir kablo lehimliyoruz. Bu kablo ile test noktasını köprü yapmış olacağız.Yukarıdaki resimde 1 yazan bölümü bu şekilde düzenliyoruz.
2- Usb kablosuyla Bilgisayarımıza telefonumuzu bağlıyoruz. (Resimde 2. bölüm)
Bilgisayarım sağtuş özellikler Aygıt yöneticisini açıyoruz. Bunu beklemeye alıyoruz.
Flash Toolu açıyoruz. Rom/yedeğimizi yüklenecek hale getiriyoruz ve "dowload tuşuna basıyoruz.
3- Eksi uça lehimlediğimiz iki tarafı açık kablonun diğer ucunu test noktamıza dokunduruyoruz ve yükleme bitinceye dek çekmiyoruz. (sürücüler yüklü ise) Bilgisayar telefonu görüyor ve Flash tool yükleme başlıyor. Yeşil çember görünce yükleme bitiyor. Artık telefonumuz kurtuldu Güle güle kullanınız.

İpucu:
1- Yükleme esnasında sürücü sarı işaretli ve sürücü yüklü değil ise sürücüyü yükleyip aynı işlemleri tekrarlayınız.
2- Eğer bilgisayar görmüş olmasına karşın yüklemede hata alıyorsanız. Flash Tool sürümünüzü kontrol ediniz. Yine hata alıyorsanız yüklediğiniz yazılımın telefonunuza uygun olduğundan emin olunuz.
3- Telefonunuz 6572 ise yükleme ve Flash tool için aşağıdaki linkte anlatılanları uygulayınız.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
4- Eğer Flash Tool rom bulamadınız ama Cwm rom ve recovery,img varsa Flash Tool ile  sadace recovery.img 'yi yükleyiniz. Daha sonra Cwm modda bu romu yükleyiniz.

Lütfen konuyu anlayarak ve tam öğreniniz. Aşağıdaki sözü unutmayınız.
"Yarım bilmek tehlikelidir."
W.Edwards Deming

Linkback: Telefonum Tamamen Sustu. (Brick oldu.) Şimdi ne yapacağım?
  • Gösterim 11,954 
  • Yeni başlayanlar(Videolu Anlatımlar)
  • 7 Yanıtlar

pc telefonu görüyor ama kayboluyor tekrar sonra yine geliyor yani sabitlemiyor ne yapmam gerekiyor

Hocam Benim MTK6572 Kapali Hiç Açilmiyor. USB 'yi Takınca Yukardaki Resimdeki Gibi Alkatell Yazısı çikiyor.
Bu Tabii Arkadaşin dediği Gibi Bi Stabil Oluyor Bi resimdeki gibi "?" Soru İşareti Oluyor.Driverleri araştirdim Buldugum Driverlerde Guncel Diye Yükleme Yapmıyor. Bundan Dolayı da Tamamen Suskun Olan Cihazıma Flash TooL İle Yükleme Yapamiyorum.

Hocam ACİl cvp Lütfen.
Saygılar

* Android 7.0 ( Nougat )
** NOTE 8 Vietnam
*** MT6580
**** Root Yok

Öncelikle indirdiğin driver ile birlikte farklı bir pcye geçiş yaparak oradan yükleme işlemini yapmayı deneyebilirsin.

Neden Farkli Bir Pc ye Geçiş Yapayım ki ? Driveri Kaldiriyorum Takınca Driveri Güncelliyor Bulamadi Dedikten Sonrada Böyle Durum Sözkonusu Ben Bu Yüzden mi Flash TooL İle Bağlanamadiğindan Yükleme Yapamiyorum Acaba ?
Su An mtk6572 Driver Arıyorum
* Android 7.0 ( Nougat )
** NOTE 8 Vietnam
*** MT6580
**** Root Yok

Her defasında aynı driverı kurması sorun olduğu için. Sistemde o driverlar yüklü kaldıkça aynı şey olur. O telefonu daha önce bağlamadığını başka bir bilgisayarda deneyin bence.

* Android 7.0 ( Nougat )
** NOTE 8 Vietnam
*** MT6580
**** Root Yok

replika s10 telefonum var mt6580 çipli. buna cwm yüklemek istiyorum. tabii bunu önce rootlamak gerekiyormuş. rootlarsam telefona birşey olurmu ? yani açılırmı ? cwm yüklersem telefon açılırmı ? sorun olurmu ? bilgi verirseniz mutlu oluruz

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious