YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ROM YÜKLEME TALİMATI !!!

Başlatan dreaman26, 12 Ağustos 2014, 12:18:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Forumda rom yükleme hakkında fazlasıyla bilgi olmasına  rağmen forumda zaman geçirmeye fırsatı olmayanlar  ve  zamanı olupda  arama ve araştırma yapmak yerine yeni konu açıp işin kolayına kaçan arkadaşlar için  bu konuyu açma gereği duydum.Bu konuyu telefonunu daha önce hiç rootlamamış,rom atmamış...kişiler için başlangıçından sonuna kadar,forumdaki konu linklerini biraraya  toplayarak oluşturuyorum,Burdan tekyürek'e ve emeği gecen tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.Umarım konu amacına ulaşır ve bi nebze olsun forumda konu kirliliği önlenir...

Konumuza başlayalım,telefonunuzu yeni aldınız kullanmaya başladınız o andan ihtibaren hoşunuza gitmeyen bazı durumlar oluştu yada görselliğini ve stabilitesini beğenmediniz,aldığınız yerle bi şekilde irtibat kurup durumu ilettiniz fakat destek alamadınız yada iletemediniz  ortada kaldınız ve başladınız araştırmaya,forumumuzu buldunuz  ve rom yüklemeye kalktınız ama baktınız işler karışık,aslında hiç panik yapmanıza gerek yok forumumuzda gerekli olan her konu mevcut fakat burda anlatılanların dışında, sizin konuları dikkatlice okuyup anladıktan sonra ugulayabilmeniz çok önemli,biz sadece sizi yönlendirir gerekli yerlerde bilgi ve tecrübemizle yardımcı olmaya çalışırız, yani en önemli faktör sizsiniz.Telefonlarımıza  rom yüklemek için bi kaç farklı yöntem mevcut ben bu konu altında en çok bilinen ve kullanılan 2 yöntemi derledim.

Baştan şunuda belirteyim;
     -  Mtk telefonlara orjinal telefonlardaki gibi "Odin" ile rom yüklenmez!!!
     - "Download modu" yoktur !!!
     - 3 tuş kombinasyonu değilde 2 tuş kombinasyonu vardır !!!

Telefonunuza  rom yüklemek için ilk yapmanız gerekenler pc nize usb driverlerini yükleyip rootladıktan sonra  mtk droid tool programını kurmak ve yedek almak.Yedek almadan kesinlikle rom yüklemeye kalkmayın!!! forumda bu konudan muzdarip bi çok arkdaş bulabilirsiniz.Bu işlemlerde  pc den kaynaklı sorunları en aza indirmeniz için  win 7 32 bit işletim sistemini kullanmanızı tasiye ederim.
  Başlangıç olarak zamanı olanlar aşağıdaki konuları bi incelesinler:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

---------USB DRİVER KURULUMU--------

Telefonunuzun  "Ayarlar-Geliştirici secenekleri-Usb hata ayıklama modu -Açık" olmalıdır !!!

MTK65XX usb driverler konu linki:

Driver yükleme videolu anlatım

Driverleri yukarıda anlatıldığı gibi yüklediğiniz halde sorun yaşıyosanız aşağıda anlattığım yöntemi deneyiniz:

Linkden usb dewiev programını idirin: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

1-İndirdiğiniz  USBdeview_droidtricks.zip arşivden çıkartın.
2-İçindeki USBdeview.exe win 7 için yönetici olarak çalıştır deyin.
win7

xp

3-Resimlerdeki gibi
MT65xx Android phone,PreLoader USB VCOM. Android phone,Android preloder,Micromax a25 USB...gibi  Telefonla ilgili ne kadar sürücü varsa üzerine sağ tıklayıp Uninstall Selected Devices  secin gelen soruya yes deyip sürücüleri kaldırın ve pc yi yeniden
başlatın.
4- Flash tool ile yüklemek istediğniz romun scatter dosyasını seçip downloada bastıktan sonra telefonu bataryasız olarak bağlayın (telefonunuzu yükleme konumuna getirmek için doğru işlemleri yapmanız lazım,bataryasız olarak ses açma tuşuna basılı tutmak yada bataryasız olarak bağladıktan sonra flash tool dan ilerleme çubuğu kırmızı %100 olmadan bataryayı takmak...gibi) sürücüleri  otomatik yüklemesini bekleyin eğer otomatik yüklemezse indirmiş olduğunuz usb driver içinden videodaki gibi tekrar yükleme yapmayı deneyiniz.Sürücüler sorunsuz yüklenirse rom yüklemesinide sorunsuz yapacaktır.(Flash tool ile rom yükleme hakkında konu sonunda link verilmiştir.)
5-Eğer yine olmazsa driverleri tekrar kaldırıp pc yi yeniden başlattıktan sonra  4. adımdaki flash tool ile yükleme kısmını atlayıp sadece sürücüleri yüklemeyi deneyin.

-------ROOTLAMA VE  ROOTSUZ YEDEK ALMA------

Usb driverleri yükledikten sonra telefonunuzu rootlamanız lazım fakat bazı nedenlerden dolayı nadirende olsa telefon rootlama esnasında bric k olabiliyor ve yedek alınmadığı için sorun yaşanıyor.Bunun için telefonu rootlamadan da yedek almak mümkün aşağıdaki konuyu inceleyip yedeğinizi alabilirsiniz.

Aşağıdaki konudanda rootlamayı öğrenebilirsiniz rootlama hakkında ayrıntılı anlatımlar var.Rootlamak için 3. yöntemi tavsiye ederim.

-------MTK DROİD TOOLS PROGRAMI VE CWM YÜKLEME-------

Rootladıktan sonra  mtk droid tool programını indirin  fakat kurmadan önce antivirüs programınızı ve windows güvenlik duvarını kapatmanız lazım,yoksa programlar mtk droidi spam olarak görecek ve engeleyecektir.Merak etmeyin kesinlikle pc nize zarar vermez.Programı kurup çalıştırdıktan sonra telefonunuzu "Ayarlar-Geliştirici secenekleri-Usb hata ayıklama modu açık olarak"pc nize bağlayıp programın bilgileri okumasını bekleyin bilgileri gördükten sonra Alt tarafdaki "root"kutucugu aktif ise root tuşuna basıp mtk  droide root yetkisi verin.Eğer yetkilendirmede sorun olmazsa sol alt köşedeki "sarı"kutucuk" Yeşil "-renge dönecektir artık "root.backup,recovery" kısmından telefonunuzun yedeğini alıp Recovery(cwm) modunu yükleyebilirsiniz.

Mtk droid tools v2.5.3: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
      CWM Kurulumu:

Cwm kurulumu esnasında mtk droid tool programı sistem yedeğini otomatik olarak alması lazım eğer almazsa aşağıdaki videoyu izleyerek yedeğinizi alabilir ve flash tool ile yüklenebilir hale getirebilirsiniz.
cwm yi yukarda anlatıldığı gibi kuramadınızmı ,

Mavi cwm yide kurduktan sonra  cwm den yedek alınız.Aşağıdaki videoyu izleyerek cwm modundan yedek alıp indirmiş olduğunuz cwm romlarını yükleyebilirsiniz.

altarnatif olark bu konuyu inceleyin: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

--------FLASH TOOL İLE ROM YÜKLEME-------

Evet buraya kadar cwm den yedek alma ve  rom yükleme hakkında bilgi edindik,aşağıdaki konudanda flash tool programı ile rom yüklemeyi öğrenebilirsiniz.

Flash tool ile rom yükleme:

Arkadaşlar flash tool ile rom yüklerken  telefonu yükleme konumuna gecirebilmek için doğru işlemleri yapmakta önemli bu her telefonda aynı olmayabiliyo maalesef , aşağıdaki videoda arkadaş sağlam olan telefonu yanlış rom atarak brick ediyor ve test point yöntemiyle tekrar çalıştırıyor bu videodan hem tets point yöntemi, hemde telefonu yükleme konumuna geçirebilmek hakkında fikir Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap point yöntemi hakkında forumda ayrıntılı konular mevcut... Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Arkadaşlar aşağıdaki resimde rom yüklemek için mutlaka uymlu olması gereken özellikleri kırmızı renk ile belirttim rom ararken bu kısımlara dikkat ediniz!!!

Bundan sonra yapmanız gerekenşey internetten telefonunuza uyumlu cwm yada flash tool romlarını indirip yüklemek,İnşallah yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.Forumda burda verdiğim linklerin dışında da bi çok konu mevcut burdan faydalanamayan arkadaşlar artık bi zahmet arama yapsınlar sorunlarını çözemezlerse konu açıp yardım istesinler.
Linkback: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ROM YÜKLEME TALİMATI !!!
  • Gösterim 40,590 
  • Yeni başlayanlar(Videolu Anlatımlar)
  • 36 Yanıtlar

TELEFONA ROM YÜKLEMEDEN ÖNCE MUTLAKA HATASIZ YEDEKLERİNİZİ ALINIZ!!!
KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAŞTIRMA YAPINIZ!!!
TEŞEKKÜR BUTONUNU KULLANMAYI UNUTMAYINIZ!!!

Kardesim tebrik ederim cok guzel bir konuya deyinmissin  eline saglik

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Bir teşekkürü bize çok görmeyin.

şuan o dediklerinizi yaptım telefon siyah ekran gelip kapanıyor bunu tekrarlıyıp duruor napmam lazım lutfen yardım edın nolursunuz
REPLİKA NOTE 3UM VAR ROOTMU CWR MI BİRİNİ ATTIM ACILMIYOR NAPMAM LAZIM IŞIK GELİYOR AMA EKRAN GELMİYOR PCYEDE BAGLANMIYOR

Arkadaşım yükledigin rom uyumsuz yada system kısmi hatalı yada eksik,başka rom dene, eger birebir uyumlu ise cwm den wipe data/factory reset yap..

abi hiç bi şey gelmiyor factory reset butun tusları kullandım gelmiyor sadece bilgisayara baglanma sesi geliyor 3 sanıye sonra cıkarma sesı calıyor
REPLİKA NOTE 3UM VAR ROOTMU CWR MI BİRİNİ ATTIM ACILMIYOR NAPMAM LAZIM IŞIK GELİYOR AMA EKRAN GELMİYOR PCYEDE BAGLANMIYOR

Arkadaşım driverinde sorun olabilir o gidip gelme sırasında aygıt yöneticisinde 65xx preleoder olarak görünmesi lazım preleaderi görmüyosa program telefonu bulamaz yüklemeyide başlatmaz.

GT-I9600 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

nasıl duzeltebilirim hatayı program falan varmı yapılacak bi işlem varmı

Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious